کد خبر : 723
تاریخ انتشار : چهارشنبه 13 مرداد 1400 - 14:36

کشور ما نیاز مُمتد به بینش آینده و آینده‌نگری دارد

کشور ما نیاز مُمتد به بینش آینده و آینده‌نگری دارد

رئیس دانشکده فرهنگ و ارتباطات دانشگاه سوره گفت: کشور ما، کشوری در حال توسعه نام‌گذاری شده و بحث توسعه کشور در تمام ادوار در گرو آموزش و پژوهش اندیشی بوده است و بستر آن در نهاد آموزش عالی و دانشگاه فعال می‌شود. به گزارش ایسنا، دکتر امیدعلی مسعودی در نخستین نشست خبری “آینده‌پژوهی، آموزش عالی و

کشور ما نیاز مُمتد به بینش آینده و آینده‌نگری دارد

رئیس دانشکده فرهنگ و ارتباطات دانشگاه سوره گفت: کشور ما، کشوری در حال توسعه نام‌گذاری شده و بحث توسعه کشور در تمام ادوار در گرو آموزش و پژوهش اندیشی بوده است و بستر آن در نهاد آموزش عالی و دانشگاه فعال می‌شود.

به گزارش ایسنا، دکتر امیدعلی مسعودی در نخستین نشست خبری “آینده‌پژوهی، آموزش عالی و توسعه پایدار” به مبحث توسعه در کشور ایران پرداخت و گفت: کشورهایی مانند ژاپن سند توسعه را در بلند مدت مورد محاسبه و سنجش قرار می‌دهند، ولی کشور ما برخلاف آن حرکت می‌کند. ما نیاز ممتد به بینش آینده و آینده‌نگری داریم، زیرا آینده چون سفری در هدف است و زیربنای آن در عمل پژوهش و آینده‌نگری خلاصه خواهد شد.
عضو کمیته علمی همایش آینده‌پژوهی، آموزش عالی و توسعه پایدار در ادامه درباره پیشنهاد این طرح توسط مهران هوشیار، طراح و دبیر علمی همایش توضیح داد: برنامه‌ریزی که در سه حوزه هنر، ارتباطات و معماری ‌و شهرسازی با پیشنهاد این طرح علنی شد، که یک گامِ رو به جلو را مشاهده کردیم و طبق این عمل قرار بر این شد مقالات تولید شده و ارسالی را مورد بررسی علمی در سطح کلان یعنی توسط اساتید تمام دانشگاه‌های معتبر کشور قرار داده و تمرکز را بر روی پژوهشگران ارائه‌دهنده مقالات قرار دهیم و نکته قابل ذکر، اینکه مقالات دارای امتیاز علمی و در درجه‌بندی مقالات ISI قرار دارد؛ سطح سنجش و بررسی در تمام کشور ایران عملی خواهد شد.
باید هدف آینده‌پژوهی نهادینه شود
دکتر حیدر جهانبخش، عضو کمیته علمی همایش و رئیس دانشکده معماری و شهرسازی در خصوص اهداف این همایش بیان کرد: نوع همایش و اهداف آن نگاهی به آینده و مسئله محور است و قابلیت‌های آن در حوزه آموزش عالی قرار دارد، و آینده‌نگری هدف محور پیش می‌رود و ترسیم الگو را ایجاد می کند و مثلث آینده‌پژوهی با توجه به قابلیت‌های ناظر به سه حوزه مذکور نزدیک و همچنین مرتبط با سبک زندگی جامعه است؛ و همچنین همایشی قدرتمند از نظر موضوعی و خوشبین به آینده است.
وی اظهار کرد: در دنیای دیجیتال امروز، یک دستگاه و ربات عمل چند برابر را محقق می‌کند و دیگر نباید از گذشته صحبت کرد و بایست هدف آینده‌پژوهی نهادینه شود.
رئیس دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه سوره ادامه داد: در مجموع تغییراتی که در ابعاد سه حوزه پیش رو است آینده‌ای جذاب و متفاوت را ترسیم خواهد کرد، به عنوان مثال در حوزه معماری با وجود کرونا و قرنطینه‌های مکرر در طول این مدت پیشرفت زود هنگام مورد توجه واقع شد وهمچنین دنیا در مبحث انرژی و ارتباط انسان مانند گذشته نیست و کاملا تفاوت دارد.
جهانبخش خاطرنشان کرد: این همایش فقط یک عنوان ساده در مبحث آینده نیست بلکه پیوندی را متشکل خواهد شد که منجر به پیشروی متناسب با اهداف است، اگرچه اندک اندک رسم خواهد شد ولی در مجموع نتیجه مثبتی را در بر خواهد داشت.
فضای میان رشته ای و طراحی یک چشم انداز قابل اجرا
دکتر مهران هوشیار، طراح و دبیر علمی همایش “آینده‌پژوهی، آموزش عالی و توسعه پایدار” در باب همگامی توسعه و مسائل فرهنگی گفت: همگامی این دو مسئله، ما را به هدف پیش‌بینی شده نزدیک کرده و دستاوردهای ما را متناسب با آن هدف محقق می‌کند.
وی ادامه داد: در همین راستا دانشگاه سوره پیشنهاد پیوند سه حوزه توسعه پایدار، آموزش عالی و آینده را در سطح ملی مطرح کرد، و در شوراهای مختلف به تصویب رسید و کار ما از زمستان سال گذشته آغاز و در بهار کنونی به مبحث اجرایی رسیدیم، نکته حائز اهمیت همراهی استادان برجسته در سطح کشوری بود وبه همین اعتبار امتیازی از جانب علوم جهان اسلام به دانشگاه‌ها از نظر اهداف و رویکردها اختصاص یافت.
هوشیار تاکید کرد: ایجاد فضای میان رشته‌ای می تواند طراحی یک سند و چشم‌انداز قابل اجرا گردد.
طراح و دبیر علمی همایش “آینده‌پژوهی، آموزش عالی و توسعه پایدار” عنوان کرد: این همایش فقط مرتبط به دانشگاه‌های تهران نیست و مبحث آن ملی است که نهایت آن توسعه پایدار در سطح کلان است، رشته‌های هنر با گستردگی که شاملِ رشته معماری و شهرسازی و ارتباطات پیوند داده شد و ایجاد فضای میان رشته‌ای می‌تواند طراحی یک سند و چشم‌انداز قابل اجرا گردد.
وی افزود: اتفاق دیگر که به آن اعتبار بخشید گذر روند اجرایی از فیلتر شورای تخصصی، شورای علمی بود، در نهایت مقالات ارسالی در چند مرحله داوری علمی خواهد شد و مقالات برگزیده در نشریه علمی به چاپ می‌رسد و از اعتبار در سطح دانشگاهی هم استفاده خواهد شد.
طراح و دبیر علمی همایش “آینده‌پژوهی، آموزش عالی و توسعه پایدار” تصریح کرد: همچنین در باب این همایش با رویکرد ملی و تاثیرگذاری در جنبه‌های مختلف مذاکراتی با سازمان‌ها، وزارت‌خانه‌ها و… انجام شد که خوشبختانه از معاونت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، انجمن سواد رسانه‌ای ایران، انجمن هنرهای تجسمی، انجمن قطب علمی دانشگاه تهران و غیره تایید و همکاری صورت گرفت‌.
بین رشته‌ای بودن و تشکیل سه دبیر خانه
دکتر مهدی محمدی، مدیر گروه هنر اسلامی و صنایع دستی دانشگاه سوره بیان کرد: در اولین گام اقدام به تاسیس دبیرخانه مرکزی شد و در نهایت بین رشته‌ای بودن منجر به تشکیل سه دبیرخانه در حوزه‌های مذکور شد که کمک اعضای هیئت علمی جلسات کمیته‌های علمی به صورت مجازی کم تاثیر نبود.
دبیر اجرایی همایش “آینده‌پژوهی، آموزش عالی و توسعه پایدار” با اشاره به فعالیت‌های انجام شده اظهار کرد: راه‌اندازی سایت همایش و صفحه مجازی در اینستاگرام برای معرفی هر چه بیشتر بنا شده، سایت و صفحه مجازی تمام اطلاعات را بارگذاری و تمامی فراخوان‌ها و آخرین فرصت ارسال مقالات در آن بارگذاری شده است.
مصاحبه و نقادی مسیری دوطرفه برای پیشرفت است
امیدعلی مسعودی، رییس دانشکده فرهنگ و ارتباطات دانشگاه سوره در انتها خاطر نشان کرد: خبرنگاران حوزه کتاب، کار خود را باید بعد اتمام همایش با نقد، مصاحبه با برگزیده‌ها و معرفی آنها شروع کنند؛ زیرا مصاحبه و نقادی مسیری دوطرفه برای پیشرفت است که از این طریق دستاوردها به اطلاع عموم خواهد رسید.
عضو کمیته علمی همایش آینده‌پژوهی، آموزش عالی و توسعه پایدار خاطرنشان کرد: کار اطلاع‌رسانی باید درست، هدفمند و سریع انجام‌ شود؛ هدف اقتصادی نیست بلکه تنها توسعه پایدار در گزینه‌های مختلف در حوزه علمی است که نتیجه آن را برای نسل آینده بازگو خواهند کرد.
گفتنی است دانشگاه سوره با همکاری معاونت پژوهشی، نخستین بار در سطح ملی اقدام به برگزاری همایشی تحت عنوان “آینده‌پژوهی، آموزش عالی و توسعه پایدار” در سه سطح هنر، معماری، فرهنگ و ارتباطات کرده است.
سایت همایش آینده‌پژوهی به نشانی https://conf.soore.ac.ir/fhd2021 حاوی اطلاعات بیشتر درباره جزئیات برگزاری این رویداد علمی-پژوهشی است.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

کتاب استعداد تحصیلی دکتری مسیح خواه

ایرادیابی تلویزیون

مای میکاپ استوری

تور مالدیو

دستگاه تزریق پلاستیک

الک آزمایشگاهی

محدوده خبر

درمان سرطان ریه

Kashan Carpet

خود هیپنوتیزم

نمایندگی لنوو

خرید مداد رنگی

خرید فر توکار

درمان قطعی سرطان ریه

وام طلا فوری

شرکت ایران پرچم

قیمت ورق اسید شویی

خرید فالوور واقعی

بیت کوین

کلیک نیوز

کتاب روانپزشکی کاپلان سادوک 2022

سیم و کابل کسری

تالک نیوز

اعلام حریق سنس

بهترین سم کشنده ساس

موتور جستجو

پویشگر خبر

تارگت نیوز

ساک دستی پارچه ای

نیوز آیس

قیمت لنز طبی

طب سنتی

نمانیان

فلت تی ئی
رشته آش
کاکتوسو
شکرو
رب فود
بیبی لازم
آی شیکر
کرم ارده
آجیل کار
تایپیستو
رب گوجه
آنلاین ناتس
لوتوس کود
آی روغن
گزدار

خرید رپورتاژ آگهی

خبر فاخر خبر آبی نیوز ست موج نیوز خبر سیگنال اطلاعیه نیوز تلگرا نیوز نیوز آفتاب نیوز شر نیوز استار خبر اول نيو نيوز 1 خبر رسان نیوز یکتا نیوز گپ مجود نیوز خبر یک خبر آخر اخبار روز الماس نیوز سمندر نیوز قلب نیوز ورد نیوز فالو نیوز خبر نسیم  اخبار دی خبر راسخ تالک نیوز نیوز آیس خبر ساعت نیوز آرشیو رستگار نیوز ایستگاه خبری آلتیمت نیوز جاست نیوز خبر تاد مرجع نیوز پین خبر تارگت نیوز یگانه نیوز آشکار نیوز مجیک نیوز خبر زنده ادیتیون نیوز نیوز تایم پست نیوز مستند نیوز نمایان نت ورک نیوز سافر نیوز روزن نیوز اعلان نیوز ریویو نیوز مختصر نیوز سنتر نیوز نیوز کانال نوین نیوز نیوز زندگی اینتر نیوز کارشناس نیوز لند نیوز نیوز سایت مشاوره نیوز خبر حرفه ای پیج نیوز آکادمی نیوز آژانس خبری نیوز آنتن روبی نیوز جامعه خبر خبرفوری کیمیا خبر درگاه نیوز هیت نیوز تایپیک نیوز پیکسو نیوز امپر نیوز دیگر نیوز نیوز سوئیچ نیوز بیزنس جهانی نیوز غول نیوز لوکس نیوز در باره خبر مخاطب نیوز مربوط نیوز اولین نیوز کال نیوز قالب نیوز خود نیوز خواندن نیوز مردم نیوز قدرت نیوز حال نیوز سفر نیوز کلیک نیوز اسکای وان روشن نیوز ایلان نیوز اینو نیوز ایده نیوز یو تایپ نیوز مسیر نیوز نیوز میدو  دیناز نیوز گیت نیوز جعبه نیوز ویکی نیوز جرقه نیوز نیوز توری چشم انداز نیوز دون نیوز مفهوم نیوز خبر سازنده گرم نیوز عمومی نیوز جریان خبر کنترل نیوز جویا خبر نیوز مگا الگوریتم نیوز استاندارد نیوز محدوده خبر نقطه نیوز تماشاگر نیوز پویشگر خبر اطلس نیوز ساید خبر عرشه نیوز به روز نیوز حالا نیوز کلبه نیوز به علاوه نیوز طومار نیوز روزنامه نگاری صبح نیوز اسکن خبر نخست نیوز هسته خبر تمرکز نیوز گروه خبری فعال نیوز آینده نیوز واقعی نیوز فانوس خبر