کد خبر : 5895
تاریخ انتشار : دوشنبه 18 مرداد 1400 - 14:45

کاهش ۵۰ درصدی پروازها به مشهد از امروز/ ورودی‌های خراسان رضوی به روی خودروها بسته است

کاهش ۵۰ درصدی پروازها به مشهد از امروز/ ورودی‌های خراسان رضوی به روی خودروها بسته است

 استاندار خراسان رضوی گفت: از امروز ۵۰ درصد از پروازها به مدت ۱۰ روز به مشهد کاهش پیدا می‌کند و در مبادی ورود و خروج زمینی استان، از ورود پلاک‌های غیربومی ممانعت به عمل آمده و بازگردانده می‌شود محمدصادق معتمدیان در برنامه تلویزیونی اشاره که شامگاه گذشته، ۱۷ مردادماه، با موضوع تشریح آخرین وضعیت بیماری

کاهش ۵۰ درصدی پروازها به مشهد از امروز/ ورودی‌های خراسان رضوی به روی خودروها بسته است

 استاندار خراسان رضوی گفت: از امروز ۵۰ درصد از پروازها به مدت ۱۰ روز به مشهد کاهش پیدا می‌کند و در مبادی ورود و خروج زمینی استان، از ورود پلاک‌های غیربومی ممانعت به عمل آمده و بازگردانده می‌شود

محمدصادق معتمدیان در برنامه تلویزیونی اشاره که شامگاه گذشته، ۱۷ مردادماه، با موضوع تشریح آخرین وضعیت بیماری کرونا در خراسان رضوی برگزار شد، اظهار کرد: از هفته چهارم خردادماه، موج پنجم بیماری کرونا در خراسان رضوی آغاز شد و در شرایط کنونی که تمام مراکز استان‌های کشور در وضعیت قرمز کرونا قرار دارند، وضعیت خراسان رضوی مقداری حادتر است که از دلایل آن می‌توان به جمعیت زیاد استان، ترددهای بسیاری که انجام می‌گیرد و مسافرت‌هایی که در ایام تابستان شدت بیشتری گرفته اشاره کرد. همچنین همسایگی با کشور افغانستان و استان‌های شرقی و جنوب شرقی که شیوع کرونا در آن‌ها با زمان زودتری آغاز شد نیز، در این امر بی‌تاثیر نبوده است.
وی افزود: در حال حاضر از مجموع ۳۳ شهرستان خراسان رضوی ۲۵ شهرستان در وضعیت قرمز، ۷ شهرستان در وضعیت نارنجی و متأسفانه تنها یک شهرستان در وضعیت بهتری نسبت به باقی قرار دارد و بر اساس آماری که توسط دانشگاه علوم پزشکی به ما ارائه شده، روزانه بیش از ۷۰۰۰ نفر به صورت سرپایی در بیمارستان‌ها و مراکز ۱۶ ساعته پذیرش می‌شوند که نسبت به پیک‌های گذشته بی‌سابقه بوده است و به صورت صعودی قابل افزایش است. همچنین تعداد بستری روزانه در ابتدای پیک پنجم ۱۹۰ نفر بوده که در اوایل مردادماه به ۴۲۰ نفر و متاسفانه در هفته گذشته به بیش از ۵۴۰ نفر رسیده که نشان از افزایش صعودی بستری‌ها در مراکز درمانی استان است‌.
بستری ۲۷۰۰ بیمار کرونایی در خراسان رضوی/ ۴۰۰ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری‌اند
استاندار خراسان رضوی خاطرنشان کرد: بر اساس آماری که ارائه شده، در شرایط فعلی ۲۷۰۰ بیمار کرونایی در سطح استان در مراکز درمانی بستری هستند و از مجموع تخت‌های بیمارستانی، ۲۵ درصد بیماران کرونایی تخت‌های بیمارستانی را اشغال کرده‌اند. همچنین بیش از ۴۰۰ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند و در این بخش فشار بیشتری بر بیمارستان‌ها و کادر درمان وجود دارد.
معتمدیان ادامه داد: علی‌رغم فشارهایی که به لحاظ امکانات بیمارستانی به ما وارد شده، همچنان ظرفیت‌های خالی درمانی در استان وجود دارد و تلاش‌های بسیاری کردیم تا بتوان ظرفیت‌های بیشتری از بیمارستان‌ها را در جهت بیماری کرونا قرار دهند، چرا که اگر روند صعودی شیوع بیماری ادامه داشته باشند با مشکلاتی روبه‌رو خواهیم شد. هر چند که تدابیری را پیش‌بینی کرده‌ایم و هفته گذشته با نماینده تام‌الاختیار و معاون درمان وزارت بهداشت، تولیت آستان قدس، امام جمعه مشهد و مسئولان استان جلساتی را برگزار کردیم و پیش‌بینی‌های حداکثری را برای شرایط ویژه تدارک دیده‌ایم.
بهره‌برداری از بیمارستان امداد و نجات مشهد به عنوان بیمارستان ویژه مقابله با کرونا
وی تصریح کرد: دو بیمارستان در استان وجود دارد که به تازگی احداث شده و وزارت بهداشت پذیرفته است که به سرعت آن‌ها را تجهیز کند. بر این اساس بیمارستان امداد و نجات مشهد به عنوان اولین بیمارستان کرونایی استان مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت و همچنین بیمارستان تربت‌ حیدریه که دارای ظرفیت ۲۵۰ تخت بیمارستانی است، به‌زودی به بهره‌برداری خواهد رسید. استفاده از ظرفیت بیمارستان‌های خصوصی و نیروهای مسلح نیز از اقدامات خوبی بود که صورت گرفت و در مرحله اول ۱۰۰ تخت به ظرفیت بیماران کرونایی استان در این بیمارستان‌ها اضافه شد.
استاندار خراسان رضوی با اشاره به فعالیت‌های استانداری در جهت مقابله با کرونا، بیان کرد: مسئولیت هماهنگی بین اعضای ستاد مقابله با کرونا در استان به عهده استانداری است. به صورت هفتگی از طریق ویدئو کنفرانس در جلسات ستاد ملی مقابله با کرونا که با حضور رئیس‌جمهور برگزار می‌شود، شرکت می‌کنیم که آخرین دستورالعمل‌ها در آن‌جا مورد بررسی قرار می‌گیرد و در جلسات استانی ستاد مقابله با کرونا نیز مسائل مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد. تصمیم‌گیری‌ها در رابطه با مسائل کلان و محدودیت‌ها، در ستاد ملی مقابله با کرونا انجام می‌شود و  کمیته‌های تخصصی متعددی در ذیل این ستاد، موارد را مورد بررسی قرار می‌دهند. عمده وظایف ما، پیگیری و نظارت بر اجرای مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا است و اختیار تصمیم‌گیری در جهت تعطیلی به استان‌ها داده نشده، اما در مواردی که به جمع‌بندی برسیم به ستاد ملی مقابله با کرونا منعکس می‌کنیم‌.
تعطیلی منطقه‌ای نتیجه‌ای ندارد
معتمدیان در خصوص تعطیل کردن کشور و مناطق حاد کرونایی، گفت: تعطیل کردن کل کشور مشکلات و تبعاتی دارد و همه جوانب در رابطه با آن باید مورد توجه قرار گیرد، چرا که هرگونه تصمیم می‌تواند تبعات جدی در معیشت و زندگی مردم داشته باشد و در کشور به این جمع‌بندی نرسیدیم که تعطیلی سراسری داشته باشیم‌. تعطیلی منطقه‌ای نیز نمی‌تواند نتیجه‌ای داشته باشد و تجربه تعطیل کردن البرز و تهران نشان داد که حتی نتیجه منفی هم داشته است. اگر بخواهد تعطیلی مطلق در استان و شهر مشهد اتفاق بیفتد، نیاز به مصوبه ملی دارد و تبعات بسیاری نیز دارد و حتی شاید باعث شیوع بیشتر بیماری کرونا شود.
وی افزود: مهم‌ترین عاملی که اکنون باید به آن بپردازیم این است که بتوانیم ورودی‌ها به استان را کاهش دهیم که خوش‌بختانه بر اساس طرحی که تهیه شد و به کمیته امنیتی و اجتماعی وزارت کشور ارسال شد، به ما ابلاغ شد تا محدودیت‌های ترددی را در استان آغاز کنیم. بر این اساس، از امروز ۵۰ درصد از پروازها به مدت ۱۰ روز به مشهد کاهش پیدا می‌کند و در مبادی ورود و خروج زمینی استان، از ورود پلاک‌های غیربومی ممانعت به عمل می‌آید.
استاندار خراسان رضوی خاطرنشان کرد: در سایر استان‌ها پلاک‌های غیربومی اگر به مناطق قرمز وارد شوند صرفاً مشمول جریمه می‌شوند، اما بر اساس مجوزی که خراسان‌ رضوی دریافت کرده است، از امروز می‌توانیم از ورود خودروها با پلاک‌های غیربومی به استان ممانعت به عمل آوریم و نیروی انتظامی در چهار محور اصلی گناباد، قوچان، سبزوار و فیض‌آباد مستقر خواهند شد و علاوه بر جریمه از ورود خودروها ممانعت به عمل می‌آورند.
کاهش میزان اشغال هتل‌ها به ۵۰ درصد
معتمدیان با اشاره به کاهش ظرفیت پذیرش هتل‌های استان طی هفته گذشته، بیان کرد: در هفته گذشته ۷۰ درصد میزان اشغال هتل‌های استان بود که اکنون به زیر ۵۰ درصد رسیده است و امیدواریم که کاهش بیشتری یابد.
وی در رابطه با واکسیناسیون در خراسان رضوی، اظهار کرد: ۱۹ درصد میانگین انجام واکسیناسیون در خراسان رضوی است که میانگین کشور نیز همین مقدار است. با توجه به محدودیت‌هایی که کشور در بخش واردات داشت و کارشکنی‌هایی که انجام می‌گرفت، روند واکسیناسیون در کشور با تاخیر انجام گرفته بود، اما خوشبختانه ۱۰ روز است که واکسیناسیون سرعت خوبی گرفته و استان ما نیز در این هفته جهش خوبی داشته و از ۱۰ درصد به ۲۰ درصد رسیدیم.
استاندار خراسان رضوی ادامه داد: ظرفیت‌های بسیار خوبی در استان داریم و آمادگی این را داریم که بتوانیم به سرعت واکسیناسیون را انجام دهیم. همچنین کمیته‌هایی تحت عنوان کمیته‌های واکسیناسیون در شهرستان‌ها به ریاست فرمانداران تشکیل شده تا بتوانیم امکانات و ظرفیت‌های پشتیبانی را برای دانشگاه علوم پزشکی و مراکز بهداشت فراهم کند تا مراحل واکسیناسیون به سرعت انجام شود.
اختصاص سهمیه ویژه واکسیناسیون حاشیه شهر مشهد
معتمدیان با اشاره به اختصاص سهمیه ویژه واکسیناسیون برای مردم مناطق حاشیه شهر مشهد، عنوان کرد: با پیگیری‌هایی که انجام گرفت سهمیه ویژه‌ای به حاشیه شهر مشهد برای واکسیناسیون داده شده و امیدواریم که بتوانیم انجام واکسیناسیون در حاشیه شهر مشهد را که دچار آسیب پذیری بیشتری است، با سرعت بیشتری انجام دهیم.
وی اضافه کرد: تا امروز ۹۷۰ هزار واکسن در استان تزریق شده و اثرات خوبی نیز داشته است که از اثرات آن می‌توان به این اشاره کرد که میانگین سن فوتی‌های ناشی از کرونا در پیک اخیر به ۵۳ سال رسیده است و میانگین سن بستری‌ها با ۶ سال کاهش از ۶۳ سال به ۵۷ سال رسیده است‌.
استاندار خراسان رضوی خاطرنشان کرد: با توجه به توصیه‌ای که سازمان بهداشت جهانی و مراکز علمی و تخصصی دارند، در شرایط کنونی بهترین واکسن، اولین واکسنی است که در دسترس قرار گیرد، لذا مردم همراهی و همکاری داشته باشند تا با انجام واکسیناسیون، یکی از برنامه‌های اصلی مقابله با کرونا را در سطح استان و کشور عملیاتی کنیم.
استفاده از نیروی کار کرونا مثبت ممنوع است
معتمدیان در رابطه با افراد مبتلا به بیماری کرونا که به اجبار کارفرمایان به محل کار مراجعه می‌کنند، بیان کرد: فردی که به کرونا مبتلا می‌شود قطعاٌ باید قرنطینه شود و اگر با بیماری در محل کار حضور پیدا کند، اولین آسیب را به محیط کار می‌زند و کارفرمایان باید همراهی داشته باشند. به دستگاه‌های اجرایی نیز تکلیف قانونی کردیم و پس از اعلام مثبت شدن تست کرونای کارمندان، مجاز نیستند که از کارمندان در محل کار استفاده کنند. همچنین به دلیل مراجعات بسیار زیاد به مراکز ۱۶ ساعته، ابلاغ کردیم که برای گرفتن گواهی لزومی ندارد که افراد به این مراکز مراجعه کنند و تایید پزشک عمومی کفایت می‌کند.
شاهد سطحی انگاری استفاده از ماسک در استان هستیم
وی اضافه کرد: میانگین رعایت پروتکل‌ها در کشور زیر ۴۰ درصد بود که طی یک هفته اخیر، طبق آخرین گزارشی که به دست ما رسیده، با اطلاع‌رسانی‌ رسانه‌ها و همراهی مردم به بالای ۵۰ درصد رسیده است و امیدواریم که به بالای ۸۰ درصد برسیم. در این شرایط استفاده از ماسک بسیار مهم است، اما متاسفانه در سطح استان شاهد عادی‌انگاری در این موضوع هستیم‌.
استاندار خراسان رضوی تصریح کرد: موضوع کنترل ورودی‌های استان را تدبیر کردیم و نتایج آن را در روزهای آینده خواهیم دید، اما این فقط بخشی از موضوع است و بخش دیگر به شهروندان برمی‌گردد؛ چرا که ۷ میلیون نفر جمعیت استان را تشکیل می‌دهند و مردم باید اهتمام بیشتری به رعایت پروتکل‌های بهداشتی داشته باشند. همچنین ما در روزهای آینده مجبور هستیم که برخوردهای جدی‌تری انجام دهیم و در مواردی که نیاز باشد با استفاده از ظرفیت و همکاری و همراهی نیروی انتظامی و دستگاه قضایی برخورد لازم را انجام دهیم تا شرایط سلامت مردم و جامعه استان را تضمین کنیم.
معتمدیان با اشاره به دستورالعمل‌های ابلاغی برای نظارت بر هیات‌های عزاداری در مراسمات محرم، ادامه داد: با توجه به این که ایام محرم و صفر را در پیش داریم، دستورالعملی توسط کمیته امنیتی و اجتماعی ستاد ملی مقابله با کرونا به استان‌ها ابلاغ شده، چارچوب مشخص شده و نظارت بر برنامه‌ها توسط سازمان تبلیغات اسلامی انجام خواهد گرفت و کارگروهی نیز در این زمینه ذیل ستادهای استانی تشکیل می‌شود تا بر مراسم عزاداری نظارت صورت بگیرد.
منبع: ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

اعلام حریق آریاک

ظروف یکبارمصرف گیاهی

اهنگ و فال هوش مصنوعی

تجهیزات آتش نشانی ساختمان

خرید صندلی پزشکی

خرید عمده لباس

مبل راحتی

آراد برندینگ

ناهار خوری

خريد بک لينک

تعمیر جک پارکینگ

خرید هدایای تبلیغاتی خلاقانه

پراپ

امداد خودرو همدان

صیغه نامه با مهر برجسته تهران

صندلی اداری

زيرنويس

معاینات دوره ای

چوب پلاست

زغال کک شو

لایک اینستا

سازمان امور مالیاتی

رسانه حرف تو - مقایسه و اشتراک تجربه خرید

بهترین تلویزیون سونی/سونی x80l

خرید رپورتاژ آگهی دائمی

محدوده خبر

کلیک نیوز

تالک نیوز

پویشگر خبر

تارگت نیوز

نیوز آیس

نمانیان

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح  

خبر فاخر خبر آبی نیوز ست موج نیوز خبر سیگنال اطلاعیه نیوز تلگرا نیوز نیوز آفتاب نیوز شر نیوز استار خبر اول نيو نيوز 1 خبر رسان نیوز یکتا نیوز گپ مجود نیوز خبر یک خبر آخر اخبار روز الماس نیوز سمندر نیوز قلب نیوز ورد نیوز فالو نیوز خبر نسیم  اخبار دی خبر راسخ تالک نیوز نیوز آیس خبر ساعت نیوز آرشیو رستگار نیوز ایستگاه خبری آلتیمت نیوز جاست نیوز خبر تاد مرجع نیوز پین خبر تارگت نیوز یگانه نیوز آشکار نیوز مجیک نیوز خبر زنده ادیتیون نیوز نیوز تایم پست نیوز مستند نیوز نمایان نت ورک نیوز سافر نیوز روزن نیوز اعلان نیوز ریویو نیوز مختصر نیوز سنتر نیوز نیوز کانال نوین نیوز نیوز زندگی اینتر نیوز کارشناس نیوز لند نیوز نیوز سایت مشاوره نیوز خبر حرفه ای پیج نیوز آکادمی نیوز آژانس خبری نیوز آنتن روبی نیوز جامعه خبر خبرفوری کیمیا خبر درگاه نیوز هیت نیوز تایپیک نیوز پیکسو نیوز امپر نیوز دیگر نیوز نیوز سوئیچ نیوز بیزنس جهانی نیوز غول نیوز لوکس نیوز در باره خبر مخاطب نیوز مربوط نیوز اولین نیوز کال نیوز قالب نیوز خود نیوز خواندن نیوز مردم نیوز قدرت نیوز حال نیوز سفر نیوز کلیک نیوز اسکای وان روشن نیوز ایلان نیوز اینو نیوز ایده نیوز یو تایپ نیوز مسیر نیوز نیوز میدو  دیناز نیوز گیت نیوز جعبه نیوز ویکی نیوز جرقه نیوز نیوز توری چشم انداز نیوز دون نیوز مفهوم نیوز خبر سازنده گرم نیوز عمومی نیوز جریان خبر کنترل نیوز جویا خبر نیوز مگا الگوریتم نیوز استاندارد نیوز محدوده خبر نقطه نیوز تماشاگر نیوز پویشگر خبر اطلس نیوز ساید خبر عرشه نیوز به روز نیوز حالا نیوز کلبه نیوز به علاوه نیوز طومار نیوز روزنامه نگاری صبح نیوز اسکن خبر نخست نیوز هسته خبر تمرکز نیوز گروه خبری فعال نیوز آینده نیوز واقعی نیوز فانوس خبر