کد خبر : 10483
تاریخ انتشار : سه شنبه 12 مرداد 1400 - 14:09

هنوز کل واکسن‌های تولید داخلی به یک میلیون دز هم نرسیده است

هنوز کل واکسن‌های تولید داخلی به یک میلیون دز هم نرسیده است

  معاون تحقیقات و فناوری موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی گفت: مردم می‌بینند شرکت‌های زیادی وارد فاز کلینیکال ترایال(مطالعات بالینی) شده‌اند اما هنوز کمتر از یک میلیون دز واکسن در داخل کشور تولید شده است؛ این تعدد واکسن سازان انتظاراتی ایجاد می‌کند. دکتر محمدحسین فلاح مهرآبادی در وبینار واکسن های ایرانی کرونا: ضرورت

هنوز کل واکسن‌های تولید داخلی به یک میلیون دز هم نرسیده است

  معاون تحقیقات و فناوری موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی گفت: مردم می‌بینند شرکت‌های زیادی وارد فاز کلینیکال ترایال(مطالعات بالینی) شده‌اند اما هنوز کمتر از یک میلیون دز واکسن در داخل کشور تولید شده است؛ این تعدد واکسن سازان انتظاراتی ایجاد می‌کند.

دکتر محمدحسین فلاح مهرآبادی در وبینار واکسن های ایرانی کرونا: ضرورت های، چالش ها و مسیر پیش رو که با حضور نمایندگان ارشد پروژه‌های تولید واکسن داخلی کرونا و صاحب‌نظران حوزه سلامت و سیاستگذاری عمومی کشور برگزار شد گفت: دولت و حاکمیت باید حمایت قاطعانه بر اساس میزان پیشرفت علمی و زیرساخت‌ها داشته باشند و از سوی دیگر آنان را موظف کند تا حداقل تولید را باتوجه به نیازهای موجود تحویل دهند.
به گزارش ایسنا، به نقل از موسسه رازی، مهرآبادی با اشاره به میزان حمایت دولتی از واکسن های تولید شده کرونا در کشور اظهار کرد: شورای امنیت اواخر سال گذشته پس از اینکه چهار شرکت به فاز اول مطالعات بالینی واکسن رسیدند مبلغی را برای ایجاد زیرساخت های تولید و واردات تجهیزات به صورت ارز دولتی در اختیار شرکت‌ها قرار داد.
وی با اشاره به اینکه در زمینه حمایت از سرمایه های در گردش و تامین مواد اولیه چند نکته قابل توجه است، افزود: اول آنکه با توجه به شیوع کرونا در دنیا میزان نیاز به مواد اولیه و حتی تجهیزات ساده مانند سرنگ و سر سوزن در تمام دنیا افزایش یافت که به تبع آن قیمت مواد اولیه افزایش یافته و دسترسی به آن دشوار می شود، این در حالی است که با توجه به تحریم ها، این مشکلات در کشور ایران چند برابر وجود دارد و دولت نیز برای این موضوع و همچنین برای رویارویی با شرکت هایی که در این حوزه وارد می شوند برنامه ای نداشت.
معاون تحقیقات و فناوری موسسه رازی تصریح کرد: در صورتی که از ابتدا دولت برنامه ریزی شده پیش می رفت و در بخش دولتی و خصوصی، شرکت هایی را منتخب و حمایت می کرد بهتر بود، مانند کشور چین که دو شرکت بزرگ تولید کننده واکسن دارد (سینوفارم خصوصی و سینووک دولتی) و بیشترین حمایت از این دو شرکت انجام شد که این سبب شد با برنامه ریزی علاوه بر تامین نیاز داخل، صادرات به سایر کشورها را نیز انجام دهد.
وی ادامه داد: اما در ایران چنین اتفاقی نیفتاد که البته از جهاتی خوب است و پلتفرم ها و زیرساخت های مختلفی توسعه می یابد اما نتیجه نهایی این امر بسیار مهم است.
فلاح افکار عمومی و فضای مجازی را موضوعات بسیار مهمی عنوان کرد و گفت: مردم می‌بینند شرکت‌های زیادی وارد فاز کلینیکال ترایال(مطالعات بالینی) شده‌اند اما هنوز کمتر از یک میلیون دز واکسن در داخل کشور تولید شده است؛ این تعدد واکسن سازان انتظاراتی ایجاد می‌کند ضمن اینکه در کشور نخستین مجوز کارآزمایی بالینی در دی ماه صادر شد و واکسن رازی کووپارس در اسفند ماه دومین دریافت کننده این مجوز بود، در حالی که در دنیا فاز ۳ را در آن زمان گذرانده بودند و برخی مجوز مصرف اضطراری دریافت کرده بودند.
سخنگوی پروژه تولید واکسن رازی کووپارس بیان کرد: این موضوع باید برای مردم جا بیفتد که هر واکسن تا رسیدن به مصرف اضطراری باید سه فاز را پشت سربگذارد که هرفاز حداقل دو ماه زمان می برد، این در حالی است که هیچ مشکلی در واکسن و روند کارآزمایی وجود نداشته باشد.
وی تعدد شرکت‌های واکسن سازی را شمشیر دو لبه‌ای دانست که در صورت موفقیت نیاز کشور را تامین می‌کند اما در غیر این صورت علاوه بر خسارت و هدر رفت سرمایه شرکت و از بین رفتن اعتماد دولت به آن، اعتماد عمومی مردم را نیز از بین می برد.
فلاح با تاکید بر اینکه هنوز برای پیشگیری از ضررهای مربوط به این حوزه دیر نشده، گفت: دولت باید حمایت قاطعانه بر اساس میزان پیشرفت علمی و زیرساخت ها داشته باشد و از سوی دیگر آنان را موظف کند تا حداقل تولید را باتوجه به نیازهای موجود تحویل دهند.
وی با تاکید بر اینکه فرآیند تولید واکسن ساده نیست، بیان کرد: موسسه رازی در حال حاضر شش واکسن از ۹ واکسن اجباری انسانی را تولید می‌کند که شامل ۱۸ میلیون دز واکسن فلج اطفال، سه گانه سرخک، سرخجه، اوریون(MMR)، ۳.۵ میلیون، دوگانه دیفتری و کزاز خردسال و بزرگسال به طور متوسط ۸ تا ۱۰ میلیون دز به صورت سالانه است که در مجموع به حدود ۲۵ میلیون دز می‌رسد.
معاون تحقیقات وفناوری موسسه رازی با اشاره به اینکه احتمالا واکسن‌های هپاتیت ب، سل، پنتاوالان هم به همین میزان در کشور تولید و مصرف شود، افزود: بر این اساس مجموع واکسن‌های انسانی تولید شده در کشور به حدود ۵۰ میلیون دز می‌رسد. این امر علاوه بر اینکه ظرفیت تولید را نشان می‌دهد، گواه توان و تجربه کشور در حوزه واکسن سازی است.
وی خاطرنشان کرد: اما زمانی که وارد مقیاس بزرگی از جمعیت می‌شویم و واکسیناسیون باید در حداقل دو دز برای جمعیت واجد شرایط در نظر گرفته شود، به عددی قریب به ۱۵۰ میلیون دز می‌رسیم و در این راستا شرکت ها باید تلاش زیادی علاوه بر تامین مواد اولیه و زیرساخت ها، در فرآیند صنعتی سازی، تایید تست های اولیه تا زمان ورود واکسن به بازار انجام دهند تا محصول نهایی تایید شده و قابل مصرف برای جامعه باشد.
فلاح با بیان اینکه مجموع این عوامل نشان می دهد شرکت های سازنده واکسن راه سختی را پیش رو دارند و باید به این نکته توجه کرد که تلاش های انجام شده شبانه روزی بوده، از تمامی شرکت از جمله شفافارمد، سیناژن، پاستور و رازی و فخرا تشکر کرد و گفت: رسیدن به این جایگاه ریسک بزرگی بود تا به دانش فنی دست یابند.
وی با اشاره به اینکه معمولا کشورها به راحتی تمامی تکنولوژی را واگذار نمی کنند و قسمتی از تکنولوژی که مربوط به انتقال فناوری هست واگذار می کنند و ادامه آن باید داخل کشور انجام شود، افزود: بر همین اساس هر قسمتی که توسط خود کشور انجام شود ارزشمند است و دانش فنی بسیار ارزشمندی پیاده سازی می شود که قطعا به نفع کشور خواهد بود.
سخنگوی پروژه تولید واکسن رازی کووپارس تاکید کرد: این انتظار از سیاستگذاران کشور می رود با توجه به اینکه موضوع کرونا به عنوان مسئله روز و در تمامی ابعاد زندگی مردم به ویژه بهداشتی، اقتصادی و اجتماعی مشکلاتی ایجاد کرده، با نگاه ویژه تر و برنامه ریزی بهتر و نیز مشخص کردن سهم شرکت ها و حمایت مالی در زمینه سرمایه در گردش، تامین مواد اولیه و پیش خرید از شرکت های سازنده واکسن بتوانند به تولید صنعتی واکسن کووید۱۹ دست یابند.
وی تصریح کرد: بحث حمایت از تولید واکسن کرونا موضوعی حاکمیتی است و تنها به دولت ختم نمی شود و مجلس شورای اسلامی و تمامی نهادهایی که در این زمینه مسئولیت دارند را شامل می شود تا با برنامه ریزی بهتر و مشخص تر آینده روشنی را ترسیم کنند.
فلاح با اشاره به اینکه شرکت ها بر اساس زیرساخت ها و توان علمی و اجرایی برنامه ریزی کردند، خاطرنشان کرد: سازمان غذا و دارو در هفته های گذشته نیز به صورت مکتوب میزان تولید هر شرکت تا انتهای سال را استعلام کرده که امید است با توجه به ظرفیت های موجود، حمایت های لازم انجام گیرد و در کوتاه ترین زمان به نیازهای لازم برای پوشش هرچه بیشتر واکسیناسیون در کشور دست یابیم تا این بیماری را در کشور کنترل کنیم.
رازی کووپارس واکسنی در تراز جهانی است
دکتر سید رضا بنی هاشمی مدیر تحقیق و توسعه و محقق موسسه رازی درباره وبینار بین المللی “واکسن های کووید – ۱۹؛ چالش ها و فرصت ها” که به میزبانی موسسه رازی برگزار شد، گفت: این وبینار با دعوت از محققان برتر جهان با این شرط که حتما ایرانی و در حوزه های مختلف واکسن فعالیت داشته باشند، برگزار شد.
وی افزود: در این نشست سعی شد محققان حوزه های مختلف واکسن سازی حضور داشته باشند تا بتوانند علاوه بر سخنرانی در مورد روند تولید واکسن های کرونا در دنیا و مقایسه آنها، به سوالات شرکت کنندگان نیز پاسخ دهند.
بنی هاشمی با بیان این که تا کنون نظرات متفاوت و در موارد زیادی غیرعلمی در شبکه های اجتماعی در مورد واکسن های کووید – ۱۹ مطرح شده است، تاکید کرد: بحث در مورد کارایی واکسن های کووید ۱۹ ساخت کشورهای مختلف و تاثیر این واکسن در کاهش مرگ و میر، از موضوعات مهم این نشست بود تا اطلاعاتی خالص در دسترس مردم به ویژه افراد تحصیلکرده علاقه مند به این موضوع قرار گیرد.
مدیر تحقیق و توسعه موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی با بیان این که واکسن هایی که تا کنون در جهان در مورد کووید ۱۹ ساخته شده اند، می توانند جلوی مرگ و میر را بگیرند، یادآور شد: آمارها نشان می دهد در کشورهایی که واکسیناسیون انجام شده، افراد در صورت ابتلا، علائمی بسیار خفیف از بیماری بروز داده اند و میزان مرگ و میر در این کشورها تا حد قابل ملاحظه ای کمتر از کشورهایی است که واکسیناسیون نکرده اند یا درصد واکسیناسیون در این کشورها پایین است.
وی افزود: این رقم در آمریکا نشان می دهد بیشتر افراد فوت شده بر اثر کرونا، جزء افراد واکسینه نشده هستند و افرادی که واکسن دریافت کرده اند یک صدم درصد فوت شدگان بر اثر کرونا را در این کشور تشکیل می دهند.
دکتر بنی هاشمی افزود: حتی در این نشست خانم دکتر آذری که مسئول فنی محصول علمی واکسن شرکت مدرنا هستند، اعلام کردند با وجود دریافت هر دو دوز واکسن مدرنا، در حال حاضر به کرونا همراه با علائمی خفیف مبتلا شده اند اما مشکلی پیش نیامده است.
مدیر تحقیق و توسعه موسسه رازی، بررسی عوارض جانبی واکسن های کرونا را از دیگر موضوعات این نشست برشمرد و گفت: واقعیت این است تمام واکسن ها با درصدهای متفاوت، دارای عوارضی هر چند مختصر هستند و علائمی پس از زدن واکسن مشاهده خواهد شد. براساس گزارش ها و تحقیقات علمی مطرح شده در این وبینار، واکسن های غیرفعال یا کُشته ایمنی زایی پایین تری دارند و در واکسن های با پلتفرم بر پایه وکتور عوارض بیشتری مشاهده شده است و واکسن های بر پایه پروتئین می توانند واکسن هایی خوب باشند.
وی ادامه داد: نمونه واکسن کرونای ساخته شده بر پایه پروتئین، واکسن شرکت نواوکس است که طبق صحبت های الکس قاسمی، نماینده حاضر در وبینار این شرکت، “رازی کووپارس” از جمله واکسن هایی است که بیشترین شباهت را به واکسن نووکس دارد.
مدیر تحقیق و توسعه موسسه رازی، با اشاره به جزئیات بیان شده در مورد روند ساخت واکسن “کووپارس” اظهار کرد: اطلاعاتی که در این نشست در مورد واکسن کووپارس ارائه شد، اظهار تعجب محققان مدعو را در پی داشت و این واکسن را در تراز واکسن هایی مانند نووکس برشمردند.
بنی هاشمی تصریح کرد: واکسن رازی کووپارس نیز جدا از واکسن های ساخته شده در جهان نیست و در این مورد نیز همانند آن ها باید باعث کاهش مرگ و میر و فرم حاد بیماری شود.
مدیر تحقیق و توسعه موسسه رازی، از برگزاری وبیناری دیگر با همین موضوع به زبان انگلیسی و پس از استخراج داده های جدید، به زودی خبر داد.
واکسن “رازی کووپارس” در دو دوز تزریقی و یک دوز استنشاقی ساخته شده و آخرین مراحل فاز دوم کارآزمایی بالینی این واکسن در حال سپری شدن است.
دکتر سید رضا بنی هاشمی مدیر تحقیق و توسعه موسسه رازی، دکتر نیما طائفه شکر، دکترای ایمونولوژی از انگلستان و فوق دکترای ایمونولوژی از کانادا، محقق ایرانی در زمینه مکانیسیم های کووید۱۹ در سیستم ایمنی بدن، پروفسور علیرضا رنجبر، فوق تخصص حساسیت های مولکولی و ایمونولوژی، بنیانگذار بنیاد جهانی آکادمیک پروفسور یلدا در دانش پزشکی، دکتر هرندی متخصص ایمونولوژی و فوق تخصص واکسینولوژی از دانشگاه بریتیش کلمبیا و رئیس بخش واکسن دانشگاه گوتنبرگ سوئد، دکتر نرگس آذری تکمی فارغ التحصیل داروسازی از دانشگاه تهران دانشگاه بریتیش کلمبیا و موسس و مشاور علمی شرکت مشاوره تکمی دپارتمان امور علمی مدرنای غرب کانادا، الکس قاسمی مشاور علمی شرکت نواوکس در موزه QA شرکت نوواوکس مریلند ایالت متحده سخنرانان وبینار تخصصی «واکسن های کووید -۱۹، چالش ها و فرصت ها» بودند.
منبع: ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

اعلام حریق آریاک

ظروف یکبارمصرف گیاهی

اهنگ و فال هوش مصنوعی

تجهیزات آتش نشانی ساختمان

خرید صندلی پزشکی

خرید عمده لباس

مبل راحتی

آراد برندینگ

ناهار خوری

خريد بک لينک

تعمیر جک پارکینگ

خرید هدایای تبلیغاتی خلاقانه

پراپ

امداد خودرو همدان

صیغه نامه با مهر برجسته تهران

صندلی اداری

زيرنويس

معاینات دوره ای

چوب پلاست

زغال کک شو

لایک اینستا

سازمان امور مالیاتی

رسانه حرف تو - مقایسه و اشتراک تجربه خرید

بهترین تلویزیون سونی/سونی x80l

خرید رپورتاژ آگهی دائمی

محدوده خبر

کلیک نیوز

تالک نیوز

پویشگر خبر

تارگت نیوز

نیوز آیس

نمانیان

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح  

خبر فاخر خبر آبی نیوز ست موج نیوز خبر سیگنال اطلاعیه نیوز تلگرا نیوز نیوز آفتاب نیوز شر نیوز استار خبر اول نيو نيوز 1 خبر رسان نیوز یکتا نیوز گپ مجود نیوز خبر یک خبر آخر اخبار روز الماس نیوز سمندر نیوز قلب نیوز ورد نیوز فالو نیوز خبر نسیم  اخبار دی خبر راسخ تالک نیوز نیوز آیس خبر ساعت نیوز آرشیو رستگار نیوز ایستگاه خبری آلتیمت نیوز جاست نیوز خبر تاد مرجع نیوز پین خبر تارگت نیوز یگانه نیوز آشکار نیوز مجیک نیوز خبر زنده ادیتیون نیوز نیوز تایم پست نیوز مستند نیوز نمایان نت ورک نیوز سافر نیوز روزن نیوز اعلان نیوز ریویو نیوز مختصر نیوز سنتر نیوز نیوز کانال نوین نیوز نیوز زندگی اینتر نیوز کارشناس نیوز لند نیوز نیوز سایت مشاوره نیوز خبر حرفه ای پیج نیوز آکادمی نیوز آژانس خبری نیوز آنتن روبی نیوز جامعه خبر خبرفوری کیمیا خبر درگاه نیوز هیت نیوز تایپیک نیوز پیکسو نیوز امپر نیوز دیگر نیوز نیوز سوئیچ نیوز بیزنس جهانی نیوز غول نیوز لوکس نیوز در باره خبر مخاطب نیوز مربوط نیوز اولین نیوز کال نیوز قالب نیوز خود نیوز خواندن نیوز مردم نیوز قدرت نیوز حال نیوز سفر نیوز کلیک نیوز اسکای وان روشن نیوز ایلان نیوز اینو نیوز ایده نیوز یو تایپ نیوز مسیر نیوز نیوز میدو  دیناز نیوز گیت نیوز جعبه نیوز ویکی نیوز جرقه نیوز نیوز توری چشم انداز نیوز دون نیوز مفهوم نیوز خبر سازنده گرم نیوز عمومی نیوز جریان خبر کنترل نیوز جویا خبر نیوز مگا الگوریتم نیوز استاندارد نیوز محدوده خبر نقطه نیوز تماشاگر نیوز پویشگر خبر اطلس نیوز ساید خبر عرشه نیوز به روز نیوز حالا نیوز کلبه نیوز به علاوه نیوز طومار نیوز روزنامه نگاری صبح نیوز اسکن خبر نخست نیوز هسته خبر تمرکز نیوز گروه خبری فعال نیوز آینده نیوز واقعی نیوز فانوس خبر