کد خبر : 208980
تاریخ انتشار : یکشنبه 14 اسفند 1401 - 17:23

نقد و بررسی «Knock at the Cabin»: آخرین اثر M. Night Shyamalan طولانی، آهسته و ناامیدکننده است

نقد و بررسی «Knock at the Cabin»: آخرین اثر M. Night Shyamalan طولانی، آهسته و ناامیدکننده است

  نقد و بررسی «Knock at the Cabin»: پیچ و تاب در جدیدترین فیلم ام نایت شیامالان در ابتدا اتفاق می افتد، نه پایان. مشکل این چیدمان این است که کارنامه فیلم‌های غافلگیرکننده مانند «حس ششم» و «نشانه‌ها»، تماشاگران را وادار کرده است که انتظار داشته باشند چیزی شاداب در ساعت یازدهم فاش شود، در

 

نقد و بررسی «Knock at the Cabin»: پیچ و تاب در جدیدترین فیلم ام نایت شیامالان در ابتدا اتفاق می افتد، نه پایان. مشکل این چیدمان این است که کارنامه فیلم‌های غافلگیرکننده مانند «حس ششم» و «نشانه‌ها»، تماشاگران را وادار کرده است که انتظار داشته باشند چیزی شاداب در ساعت یازدهم فاش شود، در آن زمان، این سر آخرالزمانی اسکرچر قبلاً دست خود را بازی کرده است.

«در کابین ضربه بزنید» مانند یک فیلم هیجان‌انگیز تهاجم به خانه شروع می‌شود، با چهار غریبه مسلح که به یک کابین دورافتاده می‌روند تا سرنشینان آن را مزاحم کنند، با این تفاوت که هیچ یک از شخصیت‌ها با کلیشه‌های مرتبط با ژانر مطابقت ندارند. اول از همه، خانواده ای که کابین را اجاره می کنند آن چیزی نیست که شما انتظار دارید: یک زوج همجنس گرا (جاناتان گروف و بن آلدریج) با یک دختر آمریکایی چینی آمریکایی (کریستن کوی)، شاید ۶ یا ۷ ساله، با شکاف کام. مزاحمان حتی غیرمعمول‌تر هستند: یک معلم کلاس دوم (دیو باتیستا)، یک پرستار (نیکی آموکا-برد)، یک آشپز کوتاه‌مدت (ابی کوین) و یک هنرپیشه «هری پاتر» که همگی بزرگ شده‌اند (روپرت) گرینت). زمانی به ما گفته می شود که این چهار نشان دهنده تمام ابعاد تجربه انسانی هستند، اما این فقط فیلمنامه نویسی بدی است. هیچ‌کدام شبیه به یک انسان منفرد نیست که من تا به حال ملاقات کرده‌ام، اما پس از آن، شیامالان برای خلق انسان‌های قابل تشخیص شناخته شده نیست.

 

فیلم‌های هالیوود به ندرت بر شخصیت‌های همجنس‌گرا تمرکز می‌کنند، و زمانی که این کار را انجام می‌دهند، معمولاً در مورد تمایلات جنسی خود صحبت می‌کنند. کشف این که این دو فقط یک زوج دوست داشتنی هستند مانند سایرین، یک پیشرفت بزرگ است. جهان تا به حال نسبت به آنها منصفانه رفتار نکرده است، همانطور که یک سری فلاش بک های پیش پا افتاده در نهایت نشان می دهد (والدین همجنسگرا که آنها را نمی پذیرند، یک روند فرزندخواندگی که آنها را نمی پذیرد، یک مشتری مست که نمی پذیرد. آنها). آیا مخاطبان آمریکایی آنها را خواهند پذیرفت؟

اریک (گروف) خوش تیپ، همسرش، اندرو (آلدریج)، و ون جوان شایان ستایش، سعی می کنند از تعطیلات خانوادگی تا حد امکان دور از تمدن لذت ببرند، زمانی که چهار فرد خارجی کابین خود را برای نفوذ انتخاب می کنند. اگر اریک و اندرو روراست می‌گفتند، فیلم ممکن است تهدید ضمنی یا صریح تجاوز به عنف «سگ‌های حصیری» را به زبان بیاورد، اما به نظر می‌رسد که بخشی از استراتژی این تریلر پاک‌سازی‌شده برای بی‌جنس نگه‌داشتن این زوج «تک‌جنس» است. آنها به هیچ وجه دست نمی زنند یا نمی بوسند یا محبت فیزیکی نشان نمی دهند. اما مهاجمان نیز نمی توانند به آنها آسیب برسانند، بر اساس برخی «قوانین» که توسط شیامالان و فیلمنامه نویسان دیگر، استیو دزموند و مایکل شرمن (که کارگردان فیلمنامه انتخاب شده در فهرست سیاه آنها را اصلاح کرد).

 

پیچ و تاب، همانطور که در بالا اشاره شد، این است که سرنوشت جهان در دستان این زوج همجنس‌گرا است. نه کسانی که نیکلاس کیج یا آرنولد شوارتزنگر یا خانواده فیلم «مکانی ساکت» هستند، که همه مخاطبان جریان اصلی در چنین موقعیت‌هایی به راحتی می‌پذیرند و با آنها همذات پنداری می‌کنند. درام بعدی به یک تصمیم غیرممکن بستگی دارد که توسط لئونارد باتیستا ارائه شده است – کوهی بزرگ و طاس از مردی که مشخصات قاب سیمی دارد و لباسی که در سه اندازه بسیار کوچک به نظر می رسد که او را شبیه یکی از آن دسته از افراد سنگین وزن می کند. Zootopia» گاومیش آبی فشرده شده در لباس انسان: این خانواده می توانند دنیا را از روز قیامت نجات دهند، اما برای انجام این کار، آنها باید تصمیم بگیرند که یکی از خودشان را قربانی کنند.

 

اگر با همین معضل روبرو شوید چه می کنید؟ اگر فیلم شیامالان کمترین اثربخشی را داشت، مخاطبان خود را در حال فکر کردن به این سوال می‌دانستند، در حالت ایده‌آل حتی مدت‌ها پس از اتمام تیتراژ درباره آن بحث می‌کردند. اما این یک گزاره مضحک است، و در عوض ما به دنبال نتیجه می‌گردیم، و سرنخ‌هایی را برای توضیح دیگری برای آنچه اتفاق می‌افتد جستجو می‌کنیم – زیرا این چیزی است که معمولاً در فیلم‌های شیامالان اتفاق می‌افتد. (این کتاب از رمان ترسناک تفرقه‌انگیز پل ترمبلی، «کلبه در انتهای جهان» اقتباس شده است، که ممکن است اولین کتابی باشد که تا به حال در آمازون با رتبه‌بندی کاربران زیر چهار ستاره دیده‌ام.)

 

اگر پیچ و تاب این بود که هیچ پیچ و تاب وجود ندارد؟ در عوض، ما این آزمایش فکری به سبک «کشتن گوزن مقدس» را دریافت می‌کنیم، منهای بعد اخلاقی که آن را جالب می‌کرد. اریک و اندرو کمتر از یک دقیقه از زمان فیلم را صرف بحث و گفتگو می‌کنند که کدام یک از اعضای خانواده‌شان را حذف می‌کنند تا بشریت زنده بماند، و در عوض – همانطور که هر آدم منطقی این کار را انجام می‌دهد – بر این تمرکز می‌کنند که چرا این افراد نادان معتقدند که نوعی کتاب مقدس آرماگدون در راه است. اما اجازه دهید یک لحظه بگوییم، زیرا این یک فیلم ماوراء الطبیعه از کارگردانی است که در گذشته ارواح و بیگانگان و حتی ابرقهرمانان را جدی گرفته است، که این واقعاً کابین انتهای جهان است. چرا کسی باید باور داشته باشد که از بین بردن یکی از این سه فرد دوست داشتنی همه چیز را حل می کند؟

با توجه به “قوانین” فوق الذکر – که برای لئونارد و دوستانش از طریق یک سری از دیدگاه های خود به خود ظاهر شد – چهار بازدید کننده تمام این راه را طی کرده اند تا به پرونده خود رسیدگی کنند، اما آنها نمی توانند زور یا آسیب برسانند. خانواده به هر شکلی (در رمان، شخصی به طور تصادفی کشته می شود، و این چیزی را تغییر نمی دهد، زیرا مرگ داوطلبانه نبوده است. حذف آن شوک از فیلمنامه همچنین عنصر اصلی شک را حذف می کند: چرا اریک و اندرو باید متجاوزان را باور کنند؟) برای اینکه نشان دهند چقدر جدی هستند، این چهار غریبه تهدید می‌کنند که هر بار که خانواده «نه» می‌گویند، خود را قربانی می‌کنند و با استفاده از سلاح‌های دست‌ساز بداخلاق خود، یکی از هم‌پیمانان خود را به هلاکت می‌رسانند و می‌کشند.

 

همه اینها کاملاً ناخوشایند است، اما نسبتاً غیرقابل پیش بینی است، و این یک مزیت است. کابین شبیه صحنه‌های صوتی به نظر می‌رسد، جلوه‌های بصری ارزان و قانع‌کننده نیستند، و بازی‌ها در همه جا هستند (مثل استراق سمع برای فیلم‌های مختلف)، اما همه اینها بخشی از برند شیامالان است. او یک رکورد ضربات و از دست دادن دارد، و با این حال شیامالان استاد تنش است. تمام آن تعلیق در اینجا به یک نقطه عطف بزرگ تبدیل می‌شود، اما حداقل این تجربه به ما اجازه نمی‌دهد از طرح جلوتر برویم. در هر صورت، بازی‌های خنده‌دار را با این ژانر بازی می‌کند، و به طرز انحرافی از ما می‌خواهد که با The Strangers همدردی کنیم. شما عکس را دریافت می کنید. «در کابین ضربه بزنید» این فرض را می‌گیرد که مخاطب فکر می‌کند می‌داند و کاری غیرمتعارف و (افسوس) ناامیدکننده با آن انجام می‌دهد. مشکل اینجاست که این روزها جای تعجب نیست که با یک فیلم شیامالان ناامید شویم. 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مشاوره و خدمات مالی در کشور سوئد

خرید نهال آلبالو محلی

مقایسه پراپ تریدینگ ایرانی

زيرنويس

صیغه نامه با مهر برجسته تهران

سم سوسک کش ریپلزال

جوراب واریس پا

داود یوسفی

خرید ویلا تهراندشت

معاینات دوره ای

چوب پلاست

زغال کک شو

سپهر سیفی

لایک اینستا

سازمان امور مالیاتی

صیغه نامه با مهر برجسته تهران

اسپرسو فوری

خرید اسباب بازی

فروش سیم خاردار،فنس،گابیون ،توری مرغی با قیمت عمده

گن بعد از جراحی

خرید تور استانبول

میز ناهار خوری چی بخرم؟

رمان های نیلوفر قائمی فر

رمان خدمتکار اجباری

رسانه حرف تو - مقایسه و اشتراک تجربه خرید

بهترین تلویزیون سونی/سونی x80l

دانلود کتاب انگلیسی

خرده فروشی برق

قرارداد دوجانبه برق

تولید فیلم استرچ

خرید رپورتاژ آگهی دائمی

دستگاه تزریق پلاستیک

محدوده خبر

خرید فالوور واقعی

کلیک نیوز

تالک نیوز

پویشگر خبر

تارگت نیوز

نیوز آیس

طب سنتی

نمانیان

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح  

خبر فاخر خبر آبی نیوز ست موج نیوز خبر سیگنال اطلاعیه نیوز تلگرا نیوز نیوز آفتاب نیوز شر نیوز استار خبر اول نيو نيوز 1 خبر رسان نیوز یکتا نیوز گپ مجود نیوز خبر یک خبر آخر اخبار روز الماس نیوز سمندر نیوز قلب نیوز ورد نیوز فالو نیوز خبر نسیم  اخبار دی خبر راسخ تالک نیوز نیوز آیس خبر ساعت نیوز آرشیو رستگار نیوز ایستگاه خبری آلتیمت نیوز جاست نیوز خبر تاد مرجع نیوز پین خبر تارگت نیوز یگانه نیوز آشکار نیوز مجیک نیوز خبر زنده ادیتیون نیوز نیوز تایم پست نیوز مستند نیوز نمایان نت ورک نیوز سافر نیوز روزن نیوز اعلان نیوز ریویو نیوز مختصر نیوز سنتر نیوز نیوز کانال نوین نیوز نیوز زندگی اینتر نیوز کارشناس نیوز لند نیوز نیوز سایت مشاوره نیوز خبر حرفه ای پیج نیوز آکادمی نیوز آژانس خبری نیوز آنتن روبی نیوز جامعه خبر خبرفوری کیمیا خبر درگاه نیوز هیت نیوز تایپیک نیوز پیکسو نیوز امپر نیوز دیگر نیوز نیوز سوئیچ نیوز بیزنس جهانی نیوز غول نیوز لوکس نیوز در باره خبر مخاطب نیوز مربوط نیوز اولین نیوز کال نیوز قالب نیوز خود نیوز خواندن نیوز مردم نیوز قدرت نیوز حال نیوز سفر نیوز کلیک نیوز اسکای وان روشن نیوز ایلان نیوز اینو نیوز ایده نیوز یو تایپ نیوز مسیر نیوز نیوز میدو  دیناز نیوز گیت نیوز جعبه نیوز ویکی نیوز جرقه نیوز نیوز توری چشم انداز نیوز دون نیوز مفهوم نیوز خبر سازنده گرم نیوز عمومی نیوز جریان خبر کنترل نیوز جویا خبر نیوز مگا الگوریتم نیوز استاندارد نیوز محدوده خبر نقطه نیوز تماشاگر نیوز پویشگر خبر اطلس نیوز ساید خبر عرشه نیوز به روز نیوز حالا نیوز کلبه نیوز به علاوه نیوز طومار نیوز روزنامه نگاری صبح نیوز اسکن خبر نخست نیوز هسته خبر تمرکز نیوز گروه خبری فعال نیوز آینده نیوز واقعی نیوز فانوس خبر