کد خبر : 210221
تاریخ انتشار : شنبه 13 آبان 1402 - 11:07

مهم‌ترین نکات فرمت بندی پایان نامه

مهم‌ترین نکات فرمت بندی پایان نامه

هر دانشگاهی برای تدوین و نگارش پایان نامه، دستورالعمل و شیوه‌نامه‌ی ‌خاصی دارد که همه‌ی دانشجویان موظفند آن را رعایت کنند. فرمت بندی پایان نامه از مهم‌ترین مواردی است که در حین انجام پایان نامه باید مورد توجه قرار گیرد. اگر پایان نامه‌ای خارج از فرمت دانشگاه باشد، مورد پذیرش واقع نمی‌شود. پس باید پایان

هر دانشگاهی برای تدوین و نگارش پایان نامه، دستورالعمل و شیوه‌نامه‌ی ‌خاصی دارد که همه‌ی دانشجویان موظفند آن را رعایت کنند. فرمت بندی پایان نامه از مهم‌ترین مواردی است که در حین انجام پایان نامه باید مورد توجه قرار گیرد. اگر پایان نامه‌ای خارج از فرمت دانشگاه باشد، مورد پذیرش واقع نمی‌شود. پس باید پایان نامه را طبق فرمت دانشگاه خود نگارش نمایید. اما فرمت بندی دقیقاً چیست و شامل چه مواردی می‌شود؟ در ادامه قصد داریم به این موضوع بپردازیم. 

ضرورت و اهمیت فرمت بندی پایان نامه

فرمت بندی پایان نامه مهم‌ترین بخشی است که بعد از تایپ پایان نامه انجام می‌گیرد. هر پایان نامه در هر مقطعی که باشد، باید طبق استانداردهای تعریف شده‌ی دانشگاه هدف نگارش شود. شما در حین فرمت بندی، محتوای متن را هم به دقت بررسی می‌کنید و با این کار نظم خاصی به آن می‌بخشید. اگر در متن محتوا به مفاهیم گنگ و مبهمی برخورد کردید، آن را ویرایش کنید. پایان نامه از نظر مفهومی نیاز به بازخوانی و در صورت لزوم نیاز به ویرایش دارد. اما از نظر ظاهری باید آن را فرمت بندی کرد. به طور کلی فرمت بندی رساله و پایان نامه دو حالت ساختاری و محتوایی دارد که در ادامه سعی شده به مهم‌ترین موارد آن اشاره شود.   

 

 

روش‌های فرمت بندی پایان نامه

فرمت بندی محتوایی پایان نامه

مطالب پایان نامه، باید در یک قالب و چهارچوب استاندارد ارائه شود. فرمت پایان نامه ساختاری کلی دارد و عموماً مورد تأیید همه‌ی دانشگاه‌ها است. محتوای فصول پایان نامه که در پنج فصل نوشته می‌شود، باید طبق چهارچوب استاندارد باشد و ترتیب آن رعایت گردد:

 • فصل اول به کلیات پژوهش اختصاص دارد و در آن باید مقدمه، ضرورت انجام پژوهش، سؤالات پژوهش، فرضیه و نوآوری‌های پژوهش ذکر شود.
 • در فصل دوم به مبانی نظری و پیشینه‌ی تحقیق پرداخته می‌شود.
 • در فصل سوم جامعه‌ی آماری، ابزارهای جمع‌آوری داده‌ها، آزمون‌ها و نرم‌افزارهای مورد استفاده برای تحلیل داده‌ها معرفی می‌شوند.
 • در فصل چهارم یافته‌ها و نتایج به دست آمده از تحقیق ذکر می‌شود.
 • فصل پنجم نیز به نتیجه‌گیری و ارائه‌ی الگو و پیشنهادات می‌پردازد.   

بخش‌های کلی پایان نامه باید به ترتیب زیر باشد:

 • به نام خدا
 • صفحه‌ی عنوان که باید به ترتیب عنوان پایان نامه، نام دانشگاه، محقق، استاد راهنما و تاریخ تأیید پایان نامه ذکر شود. 
 • صفحه‌ی مربوط به تصویب پایان نامه توسط هیأت داوران
 • صفحه‌ی اهدای پایان نامه
 • پیشگفتار
 • تقدیر و تشکر
 • چکیده‌ی فارسی
 • صفحه‌ی فهرست (در فهرست‌بندی باید فهرست مطالب، فهرست جداول و نمودارها، فهرست اشکال و فهرست علائم و اختصارات به همین ترتیب ذکر شود.) 
 • فصل‌ها و متن اصلی پایان نامه
 • منابع و مآخذ
 • واژه‌نامه
 • صفحه‌ی پیوست
 • چکیده‌ی انگلیسی 

 

صفحه‌بندی و فرمت بندی پایان نامه 

فرمت بندی ساختاری پایان نامه

برای فرمت بندی ساختاری باید شیوه‌نامه‌ و دستورالعمل دانشگاه برای نگارش پایان نامه را به دقت مطالعه کنید.  معمولاً فرمت بندی پایان نامه توسط کارشناسان خبره و متخصص در این زمینه که بر فرمت تمام دانشگاه‌ها تسلط کامل دارند، انجام می‌شود. در حالت کلی لازم است یک ساختار تعریف شده و استاندارد در مورد بخش‌های مختلف پایان نامه رعایت شود. برای مثال حاشیه‌گذاری صفحات، فاصله‌ی کلمات، صفحه‌بندی پایان نامه، پاراگراف‌بندی، فونت متن فارسی و انگلیسی و اندازه‌ی قلم تیترها و… باید طبق فرمت خاصی باشد. در ادامه برخی از مهم‌ترین موارد را توضیح می‌دهیم.

 • نحوه‌ی نگارش کلمات لاتین: در اشکال و جداول، کلمات لاتین به کار نبرید و حتی‌الامکان از کلمات معادل استفاده کنید. 
 • نوشتن معادلات ریاضی در پایان نامه: بین معادله و نوشته‌ در متن باید یک سطر خالی گذاشته ‌شود. شماره‌‌ی معادله باید در سمت راست معادله قرار گیرد. 
 • شماره‌گذاری صفحات: برای شماره‌گذاری صفحات، از صفحه‌ی چکیده‌ی فارسی تا صفحه‌ی آخر فهرست از حروف الفبا استفاده می‌شود. از آغاز فصل اول تا صفحه‌ی آخر پایان نامه شماره‌گذاری به صورت عدد انجام می‌گیرد. یادتان باشد به هیچ‌وجه صفحه‌ی عنوان را نباید شماره‌گذاری کنید. 
 • فرمت بندی متن اصلی پایان نامه: فونت عناوین اصلی باید درشت‌تر از عناوین فرعی باشد. دقت کنید قبل از هر سرتیتر، دو سطر و قبل از هر عنوان فرعی باید یک سطر خالی بگذارید.
 • جداول، تصاویر و یا اشکال: جداول، تصاویر و یا اشکال را باید شماره‌گذاری کنید. برای اشکال، زیرنویس و برای جداول، بالانویس در بالای آن نوشته می‌شود.  

نکات مهم فرمت بندی پایان نامه

نکات مورد توجه در فرمت بندی پایان نامه

نکات دیگری وجود دارند که شما باید در تنظیم و فرمت بندی پایان نامه به آن توجه کنید. شما باید تمامی دستورالعمل‌ها را رعایت کنید و موردی را از قلم نیندازید. برخی از این موارد عبارتند از: 

 • کاغذی که برای پرینت پایان نامه استفاده می‌شود باید A4 و از نوع مرغوب باشد. اگر در متن، جدولی بزرگ‌تر از A4 باشد، از گزینه‌ی landscape در نرم افزار word استفاده کنید تا تمامی جدول در یک صفحه قرار گیرد. اگر این امکان وجود نداشت می‌توانید از کاغذ بزرگ‌تر برای پرینت استفاده کنید و در صحافی پایان نامه برگه را تا بزنید. 
 • فونت نگارش متن با توجه به آیین‌نامه و شیوه‌نامه‌ی دانشگاه‌ها متفاوت است. فونت‌هایی که برای نگارش متن انتخاب می‌شود بیشتر فونت‌های B Nazanin، B Zar و B Lotus می‌باشد. اندازه‌ی قلم متن نیز از بین ۱۲ تا ۱۴ در شیوه‌نامه مشخص می‌شود.  
 • بالا و پایین صفحات پایان نامه باید به اندازه‌ی ۳ سانتی‌متر و سمت راست و چپ صفحات نیز باید به اندازه‌ی ۲ سانتی‌متر حاشیه داشته باشد. فاصله‌ی بین خطوط نیز از ۱۵/۱ تا ۵/۱ متغیر است. با توجه به اندازه‌ی قلم و فاصله‌ی خطوط از یکدیگر در هر صفحه، بین ۱۸ تا ۲۴ سطر باید تایپ شود. 
 • از نظر دستوری و قواعد درست‌نویسی نیز باید دستورالعمل‌ها را رعایت کنیم. جملات نباید نامفهوم باشند و حتی‌الامکان باید از جملات کوتاه و افعال مجهول استفاده شود. 
 • تصاویری که در پایان نامه به کار می‌رود باید کیفیت خوبی داشته باشد. اگر امکان یافتن عکسی با کیفیت بهتر نداشتید می‌توانید از نرم افزار فتوشاپ برای بالاتر بردن کیفیت تصاویر استفاده کنید.

سخن آخر

در نگاه کلی فرمت بندی پایان نامه پروسه‌ای وقت‌گیر و مشکل به نظر می‌رسد. خوب است بدانید با افزایش دقت و رعایت نکات ساده می‌توانید روند آن را ساده‌تر کنید. البته از آنجایی که فرمت بندی و صفحه‌بندی پایان نامه کاری تقریباً تخصصی است، خیلی از دانشجویان ترجیح می‌دهند آن را به متخصصین این امر واگذار کنند. در این راستا جمعی از متخصصان در مؤسسه‌ی همراه شریف گرد هم آمده و در انجام پروژه‌های دانشجویی به آنان یاری می‌رسانند. در این مجموعه همچنین خدماتی نظیر انجام مقاله، انجام پروپوزال، تبدیل پایان نامه به کتاب و… انجام می‌گیرد.

 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

خريد بک لينک

تعمیر جک پارکینگ

طراحی سایت در مشهد

خرید هدایای تبلیغاتی خلاقانه

پراپ

امداد خودرو همدان

صیغه نامه با مهر برجسته تهران

صندلی اداری

خرید نهال آلبالو محلی

زيرنويس

سم سوسک کش ریپلزال

جوراب واریس پا

خرید ویلا تهراندشت

معاینات دوره ای

چوب پلاست

زغال کک شو

لایک اینستا

سازمان امور مالیاتی

خرید اسباب بازی

فروش سیم خاردار،فنس،گابیون ،توری مرغی با قیمت عمده

گن بعد از جراحی

رسانه حرف تو - مقایسه و اشتراک تجربه خرید

بهترین تلویزیون سونی/سونی x80l

دانلود کتاب انگلیسی

خرید رپورتاژ آگهی دائمی

محدوده خبر

کلیک نیوز

تالک نیوز

پویشگر خبر

تارگت نیوز

نیوز آیس

طب سنتی

نمانیان

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح  

خبر فاخر خبر آبی نیوز ست موج نیوز خبر سیگنال اطلاعیه نیوز تلگرا نیوز نیوز آفتاب نیوز شر نیوز استار خبر اول نيو نيوز 1 خبر رسان نیوز یکتا نیوز گپ مجود نیوز خبر یک خبر آخر اخبار روز الماس نیوز سمندر نیوز قلب نیوز ورد نیوز فالو نیوز خبر نسیم  اخبار دی خبر راسخ تالک نیوز نیوز آیس خبر ساعت نیوز آرشیو رستگار نیوز ایستگاه خبری آلتیمت نیوز جاست نیوز خبر تاد مرجع نیوز پین خبر تارگت نیوز یگانه نیوز آشکار نیوز مجیک نیوز خبر زنده ادیتیون نیوز نیوز تایم پست نیوز مستند نیوز نمایان نت ورک نیوز سافر نیوز روزن نیوز اعلان نیوز ریویو نیوز مختصر نیوز سنتر نیوز نیوز کانال نوین نیوز نیوز زندگی اینتر نیوز کارشناس نیوز لند نیوز نیوز سایت مشاوره نیوز خبر حرفه ای پیج نیوز آکادمی نیوز آژانس خبری نیوز آنتن روبی نیوز جامعه خبر خبرفوری کیمیا خبر درگاه نیوز هیت نیوز تایپیک نیوز پیکسو نیوز امپر نیوز دیگر نیوز نیوز سوئیچ نیوز بیزنس جهانی نیوز غول نیوز لوکس نیوز در باره خبر مخاطب نیوز مربوط نیوز اولین نیوز کال نیوز قالب نیوز خود نیوز خواندن نیوز مردم نیوز قدرت نیوز حال نیوز سفر نیوز کلیک نیوز اسکای وان روشن نیوز ایلان نیوز اینو نیوز ایده نیوز یو تایپ نیوز مسیر نیوز نیوز میدو  دیناز نیوز گیت نیوز جعبه نیوز ویکی نیوز جرقه نیوز نیوز توری چشم انداز نیوز دون نیوز مفهوم نیوز خبر سازنده گرم نیوز عمومی نیوز جریان خبر کنترل نیوز جویا خبر نیوز مگا الگوریتم نیوز استاندارد نیوز محدوده خبر نقطه نیوز تماشاگر نیوز پویشگر خبر اطلس نیوز ساید خبر عرشه نیوز به روز نیوز حالا نیوز کلبه نیوز به علاوه نیوز طومار نیوز روزنامه نگاری صبح نیوز اسکن خبر نخست نیوز هسته خبر تمرکز نیوز گروه خبری فعال نیوز آینده نیوز واقعی نیوز فانوس خبر