کد خبر : 5606
تاریخ انتشار : دوشنبه 18 مرداد 1400 - 13:10

لبریز شدن بیمارستان های خراسان شمالی از بیماران کرونایی

لبریز شدن بیمارستان های خراسان شمالی از بیماران کرونایی

 حدود دو هفته است که تهران با ویروس کرونای دلتا گلاویز شده، آن‌هم چه گلاویزشدنی؛ آن‌قدر سخت و شدید و بحرانی که یافتن تخت خالی تقریبا نشدنی است.‌ اگر کار به بستری‌شدن هم نرسد کلینیک‌ های سرپایی به طرز کلافه‌کننده‌ای شلوغند و یافتن برخی داروها و حتی تزریق‌شان در مراکز درمانی شده‌است قوز بالا قوز.

لبریز شدن بیمارستان های خراسان شمالی از بیماران کرونایی

 حدود دو هفته است که تهران با ویروس کرونای دلتا گلاویز شده، آن‌هم چه گلاویزشدنی؛ آن‌قدر سخت و شدید و بحرانی که یافتن تخت خالی تقریبا نشدنی است.‌ اگر کار به بستری‌شدن هم نرسد کلینیک‌ های سرپایی به طرز کلافه‌کننده‌ای شلوغند و یافتن برخی داروها و حتی تزریق‌شان در مراکز درمانی شده‌است قوز بالا قوز. با این‌که مردم شهر، بی‌اعتنا به ویروسی که همه جا پخش‌وپلاست، می‌گردند و زندگی عادی‌شان را می‌کنند؛ بیمارستان‌های خراسان شمالی در صف مقدم مبارزه با بیماری به اندازه یک سر خاراندن وقت ندارند.

روایت روسای چند بیمارستان درگیر با کرونا که این روزها زیر بار موج پنجم بیماری کمر خم کرده و فشار بر کادر درمان و عجز و لابه بیماران و خانواده‌هایشان را همزمان می‌بینند،‌ روایت هولناکی است از یک موج بزرگ که زمان فروکش کردنش مشخص نیست. روزهاست میزان مراجعات به بیمارستان‌ها و تعداد بستری‌ها صعودی است،‌ درعوض تخت‌های خالی تقریبا صفر است و به‌ازای هر تختی که خالی می‌شود چند بیمار بدحال در اورژانس بیمارستان‌ها منتظر بستری‌اند.
نگران پایین آمدن فشار اکسیژن در بیمارستان ها هستم
دکتر سید احمد هاشمی رئیس دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی در گفت و گو با ایسنا، گفت: نگران پایین آمدن فشار اکسیژن در بیمارستان های استان هستیم.
وی تصریح کرد: متاسفانه میزان مصرف اکسیژن در بیمارستان های استان بسیار زیاد شده است.
وی با اشاره به اینکه تعداد بیماران مبتلا به کرونای بستری در بیمارستان های استان از ۶۲۱نفر گذشته است، افزود: موج پنجم کرونا نیروی انسانی بیمارستان ها را به شدت تحت تاثیر قرار داده است و در حال حاضر با کمبود شدید نیروی پرستاری در بیمارستان های استان به خصوص امام رضا(ع) و امام علی(ع) بجنورد مواجه هستیم.
هاشمی ادامه داد: دانشگاه برای جبران کمبود نیرو فرخوان داده تا از ظرفیت نیروهای پرستاری بازنشسته استفاده کند، اما هیچ یک از آن ها حاضر به همکاری نشده اند و درصدد هستیم تا از پرستارهای بیکار به صورت قرارداد سه ماهه و … استفاده کنیم.
وی تصریح کرد: در حال حاضر عدد R در این استان به ۱.۴ رسیده است.
این مقام مسئول با تصریح بر اینکه متاسفانه برگزاری مراسم عروسی و عزا در این استان به قوت خود باقی است، گفت: تالارهایی بوده که توسط دستگاه های ذی ربط به علت عدم رعایت پروتکل های بهداشتی پلمب شده اند اما دوباره این پلمب ها توسط مالکان تالار شکسته شده و مراسم ها در حال برگزاری در این مکان ها هستند.
وی در ارتباط با واکسیناسیون افراد نیز بیان کرد: تاکنون ۱۶ درصد جامعه واکسن کرونا را دریافت کرده اند.
ابتلای ۵۰ نفر از نیروهای پرستاری و خدماتی به کرونا در پیک پنجم کرونا
دکتر فانی رئیس اداره پرستاری دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی نیز در ادامه در گفت و گو با ایسنا، گفت: موج پنجم کرونا موجب شده تا روند پذیرش به بیماران الکتیو متوقف شود و تخت های عادی و ویژه را به بیماران مبتلا به کرونا اختصاص دهیم.
وی افزود: از سوی دیگر افزایش حجم بیماران و بیماران نیازمند به بستری در بیمارستان ها موجب شده تا تعداد تخت های عادی و ویژه را نیز افزایش دهیم که این امر نیاز به آن دارد تا تعداد پرستاران نیز افزایش یابد.
دکتر فانی ادامه داد: در حال حاضر شرایط به گونه ای است که تعدادی از نیروهای پرستاری به علت درگیری به ویروس کرونا به مرخصی دو هفته ای استعلاجی تا زمان بهبودی می روند و این کار را برای ما سخت تر می کند.
وی تصریح کرد: شرایط کنونی کار به جایی رسانده تا پرستارهایی که مدت زمان گذراندن طرح آن ها به پایان رسیده دوباره تمدید طرح کرده و آن ها را به کار بگیریم و علاوه بر آن از نیروهای طرحی که مدت زمان طرح آن ها از دو سه ماه نیز نگذشته استفاده کنیم.
این مقام مسئول تصریح کرد: حتی کمبود نیرو موجب شده تا از دانشجویان پرستاری ترم هفت و هشت نیز استفاده کنیم اما باز هم دچار کمبود پرستار و کمک پرستار هستیم.
وی خاطرنشان کرد: از زمان شروع موج پنجم کرونا ۲۶ نفر از پرستارهای این استان به کرونا مبتلا شده که با تعداد نیروهای خدماتی این تعداد به ۵۰ نفر می رسد و تعدادی نیز به تازگی تست داده اند که هنوز جواب آن ها مشخص نشده است.
رئیس اداره پرستاری دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: بیش از یک سال از شیوع ویروس کرونا می گذرد، پرستارها و کمک پرستارها به مرخصی نرفته اند و طی این مدت همیشه در فشار کاری بوده اند و هم اکنون نیز به علت حجم زیاد بیماران و فشار کاری تحت فشارهای عصبی هستند و استرس دارند که آن ها بر روند کاری آن ها تاثیر می گذارد.
وی تصریح کرد: ساعت کاری پرستارها افزایش یافته است اما وضعیت کاری آن ها به لحاظ مالی و حقوقی تغییری نکرده است و این امر نیز فشار دوچندانی را بر آن ها وارد کرده است.
به گفته فانی در شهر بجنورد ۳۵ تا ۴۰، در شیروان ۲۴ و در جاجرم هفت تا هشت پرستار جدید به کار گرفته شده است.
وی با تاکید بر رعایت دستورالعمل های بهداشتی از سوی مردم تاکیدکرد: در حال حاضر بیش از ۸۰درصد بیماران با حضور در دورهمی ها، مجالس عروسی و تعزیه به کرونا مبتلا شده اند.
رئیس اداره پرستاری دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: متاسفانه شنیده می شود که تعدادی از تالارها پلمب شده اند و دوباره توسط مالکان آن ها در بجنورد پلمب ها شکسته شده و فعالیت دارند که جای تاسف دارد که نظارتی بر روی آن ها وجود ندارد.
فضا برای بستری بیماران نداریم
دکتر نعمتی رئیس بیمارستان امام رضا(ع) بجنورد نیز در ادامه در گفت و گو با ایسنا تصریح کرد: این بیمارستان در شرایط بحران برای کمک به دانشگاه علوم پزشکی امر خدمت رسانی به بیماران کرونایی را آغاز کرده و یک بخش با ۲۴ تخت برای این بیماران تجهیز شده است.
وی گفت: در حال حاضر شرایط ما، شرایط بحرانی است، فضا برای بستری بیماران نداریم، تخت های بیمارستان امام حسن(ع) تکمیل شده و شرایط این بیمارستان نیز به همین شکل است.
نعمتی افزود: هم اکنون کار در این بیمارستان با شرایط بستری موقت انجام می شود بطوریکه امور بیماران در بیمارستان انجام شده، داروهای مورد نیاز در اختیار بیمار قرار می گیرد، بیمار مرخص شده و روز بعد دوباره برای گرفتن دارو به بیمارستان مراجعه می کند.
وی ادامه داد: از مردم درخواست می شود تا نسبت به رعایت دستورالعمل ها و عدم حضور در تجمعات توجه جدی داشته باشند چراکه دیگر بیمارستان ها جای سوزن انداختن ندارند، پرستارها از حجم و رسیدگی زیاد به بیماران خسته شده اند و در واقع هم اکنون ایثار می کنند.
منبع: ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

اعلام حریق آریاک

ظروف یکبارمصرف گیاهی

اهنگ و فال هوش مصنوعی

تجهیزات آتش نشانی ساختمان

خرید صندلی پزشکی

خرید عمده لباس

مبل راحتی

آراد برندینگ

ناهار خوری

خريد بک لينک

تعمیر جک پارکینگ

خرید هدایای تبلیغاتی خلاقانه

پراپ

امداد خودرو همدان

صیغه نامه با مهر برجسته تهران

صندلی اداری

زيرنويس

معاینات دوره ای

چوب پلاست

زغال کک شو

لایک اینستا

سازمان امور مالیاتی

رسانه حرف تو - مقایسه و اشتراک تجربه خرید

بهترین تلویزیون سونی/سونی x80l

خرید رپورتاژ آگهی دائمی

محدوده خبر

کلیک نیوز

تالک نیوز

پویشگر خبر

تارگت نیوز

نیوز آیس

نمانیان

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح  

خبر فاخر خبر آبی نیوز ست موج نیوز خبر سیگنال اطلاعیه نیوز تلگرا نیوز نیوز آفتاب نیوز شر نیوز استار خبر اول نيو نيوز 1 خبر رسان نیوز یکتا نیوز گپ مجود نیوز خبر یک خبر آخر اخبار روز الماس نیوز سمندر نیوز قلب نیوز ورد نیوز فالو نیوز خبر نسیم  اخبار دی خبر راسخ تالک نیوز نیوز آیس خبر ساعت نیوز آرشیو رستگار نیوز ایستگاه خبری آلتیمت نیوز جاست نیوز خبر تاد مرجع نیوز پین خبر تارگت نیوز یگانه نیوز آشکار نیوز مجیک نیوز خبر زنده ادیتیون نیوز نیوز تایم پست نیوز مستند نیوز نمایان نت ورک نیوز سافر نیوز روزن نیوز اعلان نیوز ریویو نیوز مختصر نیوز سنتر نیوز نیوز کانال نوین نیوز نیوز زندگی اینتر نیوز کارشناس نیوز لند نیوز نیوز سایت مشاوره نیوز خبر حرفه ای پیج نیوز آکادمی نیوز آژانس خبری نیوز آنتن روبی نیوز جامعه خبر خبرفوری کیمیا خبر درگاه نیوز هیت نیوز تایپیک نیوز پیکسو نیوز امپر نیوز دیگر نیوز نیوز سوئیچ نیوز بیزنس جهانی نیوز غول نیوز لوکس نیوز در باره خبر مخاطب نیوز مربوط نیوز اولین نیوز کال نیوز قالب نیوز خود نیوز خواندن نیوز مردم نیوز قدرت نیوز حال نیوز سفر نیوز کلیک نیوز اسکای وان روشن نیوز ایلان نیوز اینو نیوز ایده نیوز یو تایپ نیوز مسیر نیوز نیوز میدو  دیناز نیوز گیت نیوز جعبه نیوز ویکی نیوز جرقه نیوز نیوز توری چشم انداز نیوز دون نیوز مفهوم نیوز خبر سازنده گرم نیوز عمومی نیوز جریان خبر کنترل نیوز جویا خبر نیوز مگا الگوریتم نیوز استاندارد نیوز محدوده خبر نقطه نیوز تماشاگر نیوز پویشگر خبر اطلس نیوز ساید خبر عرشه نیوز به روز نیوز حالا نیوز کلبه نیوز به علاوه نیوز طومار نیوز روزنامه نگاری صبح نیوز اسکن خبر نخست نیوز هسته خبر تمرکز نیوز گروه خبری فعال نیوز آینده نیوز واقعی نیوز فانوس خبر