کد خبر : 209986
تاریخ انتشار : یکشنبه 11 تیر 1402 - 13:13

سریع ترین روش سفید شدن دندان در خانه

سریع ترین روش سفید شدن دندان در خانه

    اگر برای شما هم سوال است که چگونه دندان ها را به طور طبیعی سفید کنیم؟ خبری خوبی برایتان داریم! راهکارهای زیر ممکن است به سفید کردن دندان‌ های شما کمک زیادی کنند. پس تا انتهای این مقاله همراه ما باشید. ۱. ایجاد تغییر در رژیم غذایی حذف غذاهایی که روی دندان‌ها علامت‌گذاری

 

C:\Users\Afshin\Downloads\77670847c03d708d2e3bd1f5da2646c2_main.jpg

 

اگر برای شما هم سوال است که چگونه دندان ها را به طور طبیعی سفید کنیم؟ خبری خوبی برایتان داریم!

راهکارهای زیر ممکن است به سفید کردن دندان‌ های شما کمک زیادی کنند. پس تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

۱. ایجاد تغییر در رژیم غذایی

حذف غذاهایی که روی دندان‌ها علامت‌گذاری می‌کنند و از خود ردی به جا می‌گذارند، می‌تواند از ایجاد لکه‌های بیشتر جلوگیری کند. غذاها و نوشیدنی‌های حاوی تانن مانند شراب و چای می‌توانند دندان‌ها را لکه دار کنند. قهوه، نوشابه و انواع مختلف آبمیوه نیز می‌توانند باعث ایجاد لک بر روی دندان‌ها شوند.

غذاهای اسیدی می توانند با از بین بردن مینای دندان، دندان ها را زرد نشان دهند. به همین دلیل افرادی که نگران رنگ گرفتن دندان‌های خود هستند، باید از مصرف زیاد مرکبات، قهوه و نوشابه خودداری کنند. از طرف دیگر، این افراد باید همیشه و پس از مصرف این مواد غذایی و نوشیدنی‌ها دندان‌های خود را مسواک بزنند.

دندانپزشکان معمولاً توصیه می‌کنند حداقل تا ۳۰ دقیقه بعد از خوردن غذا برای زدن مسواک صبر کنید. اسیدها می توانند مینای دندان را ضعیف کنند، بنابراین مسواک زدن زودهنگام می‌تواند خیلی زود باعث آسیب به دندان‌ها شود.

ترک سیگار و محصولات حاوی تنباکو نیز می‌تواند خطر لکه‌های نیکوتین را کاهش دهد. همچنین م‌تواند از پوسیدگی دندان و بیماری لثه جلوگیری کند؛ که هر دو می توانند به مینای دندان آسیب بزنند و باعث بروز مشکل و به خطر افتادن سلامت دهان و دندان شوند.

۲. سعی در کشیدن روغن

روغن کشی اصطلاحی است برای شستن دهان با روغن برای از بین بردن کثیفی، باکتری‌ها و زباله‌ها بکار برده می‌شود. این کار مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن معمولی نیست و برخی تحقیقات نشان می‌دهد که شستن دهان با روغن‌هایی خاص، ممکن است به سفید شدن دندان‌ها کمک کند.

با مراقبت های دهان و دندان بیشتر آشنا شوید.

انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA) اینکار را یک روش دندانپزشکی غیر متعارف می‌داند و می‌گوید:

هیچگونه مطالعه علمی معتبری وجود ندارد که نشان دهد اینکار موثر بوده و لک‌ها را کاهش می‌دهد یا دندان‌ها را سفید کرده یا سلامت دهان را بهبود می بخشد.

با این حال، برای امتحان این روش، حدود ۲۰ دقیقه پس از مسواک زدن، دهان را با روغن بشویید، سپس آن را تف کنید.

روغن‌های مناسب برای اینکار عبارتند از:

 • روغن نارگیل؛
 • روغن آفتابگردان؛
 • روغن کنجد.

۳. مسواک زدن با جوش شیرین

جوش شیرین می‌تواند به آرامی لکه‌های روی سطح دندان را پاک کند. برخی از مردم نگران هستند که جوش شیرین بیش از حد خشن باشد و مینای دندان را از بین ببرد. اما تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۱۷ نشان داد که اینکار روشی مطمئن برای از بین بردن لکه‌های دندان است.

جوش شیرین همچنین ممکن است به مبارزه با باکتری‌ها کمک کند. این ماده ممکن است بتواند پلاک را کاهش دهد و از پوسیدگی دندان جلوگیری کند.

۴. استفاده از پراکسید هیدروژن

پراکسید هیدروژن یک سفید کننده ملایم است که می تواند به سفید کردن دندان‌های لکه دار کمک کند. برای سفید کردن بهینه، فرد می‌تواند دو بار در روز به مدت یک هفته به مدت ۱ تا ۲ دقیقه با مخلوط جوش شیرین و پراکسید هیدروژن مسواک بزند. توجه کنید که اینکار تنها باید گاهی اوقات انجام شود.

C:\Users\Afshin\Downloads\man-smiling-teeth-whitening-920x613.jpg

پراکسید هیدروژن ممکن است حساسیت دندان را افزایش دهد، بنابراین برای استفاده طولانی مدت یا برای افرادی که دندان‌های حساسی دارند، مناسب نیست.

۵. سفید کردن  دندان با میوه

پاپائین و بروملین آنزیم‌‍‌هایی هستند که به ترتیب در پاپایا و آناناس وجود دارند و ممکن است به سفید شدن دندان‌ها کمک کنند.

یک مطالعه در سال ۲۰۲۰ نشان داد که ژل‌های سفید کننده دندان حاوی بروملین یا پاپائین پتانسیل بالینی قابل توجهی برای سفید کردن دندان‌ها هستند.

با این حال، تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه آیا این آنزیم‌ها موثر هستند یا نه، ضروری است. ADA مالش مستقیم دندان‌ها را با تکه‌های میوه توصیه نمی کند، زیرا اسید موجود در میوه در واقع می‌تواند رنگ دندان ها را بدتر هم بکند.

۶. جویدن غذاهای با فیبر بالا

جویدن برخی از سبزیجات و حبوبات با فیبر بالا می تواند به خنثی کردن اسید موجود در دهان و محافظت از مینای دندان کمک کند. لوبیا یا سبزی‌های برگ‌دار مانند اسفناج باعث تولید بزاق بیشتری در دهان می‌شود که به پاکسازی دهان از اسید کمک می‌کند.

چرا دندان ها زرد می شوند

دندان‌ها به دو دلیل زرد می شوند:

 • نازک شدن مینای دندان:

لایه بیرونی دندان از مینای دندان تشکیل شده است که تقریباً سفید رنگ است و از ساختارهای عمیق تر دندان محافظت می کند. در زیر مینای دندان لایه ای از بافت به نام عاج وجود دارد که به رنگ زرد مایل به قهوه‌ای است. هنگامی که لایه مینا نازک یا فرسوده می شود، عاج بیشتر نمایان می شود، بنابراین دندان‌ها تیره تر به نظر می رسند. غذاهای اسیدی، بیماری لثه و افزایش سن می‌توانند مینای دندان را از بین ببرند. برخی از افراد مینای دندانی دارند که به طور طبیعی نازک‌تر است.

 • مصرف برخی مواد غذایی رنگ‌دار:

غذاها و نوشیدنی های خاص مانند قهوه می توانند دندان ها را لکه دار کنند. برخی از غذاهایی که دندان‌ها را لکه دار می کنند نیز ممکن است مینای دندان را از بین ببرند و زردی را افزایش دهند.

 • مصرف دخانیات:

برخی از عللی که باعث لک روی دندان می‌شود نیز شامل سیگار کشیدن و محصولات تنباکو است.

روش‌های سفید کننده دندان که موثر نیستند

استراتژی های طبیعی سفید کردن دندان ها که ممکن است نه تنها باعث سفیدی دندان نشوند بلکه به دندان آسیب هم برسانند عبارتند از:

 • لیمو؛
 • پرتقال‌ها؛
 • سرکه سیب؛
 • زغال چوب فعال.

چگونه از ایجاد لکه دندان جلوگیری کنیم؟

رعایت بهداشت عالی دهان و دندان مهمترین کاری است که فرد می تواند برای پیشگیری و کاهش زردی دندان انجام دهد. مسواک زدن منظم و نخ دندان کشیدن می‌تواند از مینای دندان محافظت، از پوسیدگی لثه جلوگیری و به از بین بردن لکه‌ها کمک کند.

بهداشت خوب دهان شامل موارد زیر است:

 • حداقل دو بار در روز مسواک بزنید. فرد باید حتما اطراف لثه و پشت دندان ها را نیز تمیز کند.
 • استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید می‌تواند با پوسیدگی دندان مبارزه کرده و حتی از آن جلوگیری کند. اگرچه برخی از افراد با استفاده از فلوراید مخالف هستند، دندانپزشکان معتقدند که فلوراید برای دندان‌ها بی خطر و مفید است.
 • از نخ دندان برای از بین بردن پلاک بین دندانی استفاده شود.

نتیجه گیری

تعداد کمی از مردم به طور طبیعی دندان‌های سفید دارند، زیرا با افزایش سن دندان‌ها زرد می‌شوند. با این حال، رعایت صحیح بهداشت دهان و دندان و انجام معاینات منظم دندانپزشکی می‌تواند به روشن نگه داشتن دندان‌ها کمک کند.

دندان‌های زرد معمولاً نشانه یک مشکل سلامتی نیستند، اما دندانپزشک می‌تواند از بین رفتن مینای دندان و پوسیدگی دندان را بررسی کند.

درمان‌های طبیعی می تواند به افراد کمک کند تا دندان‌های خود را به راحتی و با هزینه‌ای کم در خانه سفید کنند. اما در مقابل دندانپزشک می تواند روش‌های حرفه‌ای و زودهنگام سفید کردن دندان را ارائه دهد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

صندلی اداری

مشاوره و خدمات مالی در کشور سوئد

خرید نهال آلبالو محلی

مقایسه پراپ تریدینگ ایرانی

زيرنويس

صیغه نامه با مهر برجسته تهران

سم سوسک کش ریپلزال

جوراب واریس پا

داود یوسفی

خرید ویلا تهراندشت

معاینات دوره ای

چوب پلاست

زغال کک شو

سپهر سیفی

لایک اینستا

سازمان امور مالیاتی

صیغه نامه با مهر برجسته تهران

اسپرسو فوری

خرید اسباب بازی

فروش سیم خاردار،فنس،گابیون ،توری مرغی با قیمت عمده

گن بعد از جراحی

خرید تور استانبول

میز ناهار خوری چی بخرم؟

رمان های نیلوفر قائمی فر

رمان خدمتکار اجباری

رسانه حرف تو - مقایسه و اشتراک تجربه خرید

بهترین تلویزیون سونی/سونی x80l

دانلود کتاب انگلیسی

خرده فروشی برق

قرارداد دوجانبه برق

تولید فیلم استرچ

خرید رپورتاژ آگهی دائمی

دستگاه تزریق پلاستیک

محدوده خبر

خرید فالوور واقعی

کلیک نیوز

تالک نیوز

پویشگر خبر

تارگت نیوز

نیوز آیس

طب سنتی

نمانیان

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح  

خبر فاخر خبر آبی نیوز ست موج نیوز خبر سیگنال اطلاعیه نیوز تلگرا نیوز نیوز آفتاب نیوز شر نیوز استار خبر اول نيو نيوز 1 خبر رسان نیوز یکتا نیوز گپ مجود نیوز خبر یک خبر آخر اخبار روز الماس نیوز سمندر نیوز قلب نیوز ورد نیوز فالو نیوز خبر نسیم  اخبار دی خبر راسخ تالک نیوز نیوز آیس خبر ساعت نیوز آرشیو رستگار نیوز ایستگاه خبری آلتیمت نیوز جاست نیوز خبر تاد مرجع نیوز پین خبر تارگت نیوز یگانه نیوز آشکار نیوز مجیک نیوز خبر زنده ادیتیون نیوز نیوز تایم پست نیوز مستند نیوز نمایان نت ورک نیوز سافر نیوز روزن نیوز اعلان نیوز ریویو نیوز مختصر نیوز سنتر نیوز نیوز کانال نوین نیوز نیوز زندگی اینتر نیوز کارشناس نیوز لند نیوز نیوز سایت مشاوره نیوز خبر حرفه ای پیج نیوز آکادمی نیوز آژانس خبری نیوز آنتن روبی نیوز جامعه خبر خبرفوری کیمیا خبر درگاه نیوز هیت نیوز تایپیک نیوز پیکسو نیوز امپر نیوز دیگر نیوز نیوز سوئیچ نیوز بیزنس جهانی نیوز غول نیوز لوکس نیوز در باره خبر مخاطب نیوز مربوط نیوز اولین نیوز کال نیوز قالب نیوز خود نیوز خواندن نیوز مردم نیوز قدرت نیوز حال نیوز سفر نیوز کلیک نیوز اسکای وان روشن نیوز ایلان نیوز اینو نیوز ایده نیوز یو تایپ نیوز مسیر نیوز نیوز میدو  دیناز نیوز گیت نیوز جعبه نیوز ویکی نیوز جرقه نیوز نیوز توری چشم انداز نیوز دون نیوز مفهوم نیوز خبر سازنده گرم نیوز عمومی نیوز جریان خبر کنترل نیوز جویا خبر نیوز مگا الگوریتم نیوز استاندارد نیوز محدوده خبر نقطه نیوز تماشاگر نیوز پویشگر خبر اطلس نیوز ساید خبر عرشه نیوز به روز نیوز حالا نیوز کلبه نیوز به علاوه نیوز طومار نیوز روزنامه نگاری صبح نیوز اسکن خبر نخست نیوز هسته خبر تمرکز نیوز گروه خبری فعال نیوز آینده نیوز واقعی نیوز فانوس خبر