کد خبر : 181509
تاریخ انتشار : یکشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۲

رنه روبرت

رنه روبرت

عکاس معروف، در سرمای خیابان و به سبب بی تفاوتی رهگذران جان باخت تهیه، ترجمه و تنظیم خبر: خبرگزاری ۵۵آنلاین به گزارش خبرگزاری ۵۵آنلاین ، به نقل از گاردین، در روز ۱۹ ژانویه ۲۰۲۲، رنه‌‌روبرت ، عکاس ۸۵ ساله‌ی نامدار، پس از زمین خوردن و گذراندن ۹ ساعت در خیابانی به شدت سرد در مرکز پاریس، تسلیم سرمازدگی شد و درگذشت. در پی این

عکاس معروف، در سرمای خیابان و به سبب بی تفاوتی رهگذران جان باخت

تهیه، ترجمه و تنظیم خبر: خبرگزاری ۵۵آنلاین

به گزارش خبرگزاری ۵۵آنلاین ، به نقل از گاردین، در روز ۱۹ ژانویه ۲۰۲۲، رنهروبرت ، عکاس ۸۵ سالهی نامدار، پس از زمین خوردن و گذراندن ۹ ساعت در خیابانی به شدت سرد در مرکز پاریس، تسلیم سرمازدگی شد و درگذشت. در پی این حادثه، اندوه، خشم و ناباوری فرانسه و مردمان آن را فرا گرفته است.

C:\Users\Mina\Desktop\download+(3).jpg

رنه روبرت، عکاس معروف سوئیسی که به خاطر عکاسی از برخی از مشهورترین ستارههای فلامنکو اسپانیا به شهرت رسیده بود، هفتهی گذشته هنگام پیادهرویشبانه در محل زندگیاش، که یکی از محلههای شلوغ و پرتردد پاریس بود، به زمین افتاد و از دنیا رفت.

به گفتهی میشل مونپونته، دوست این هنرمند عکاس، که به حرفهی روزنامهنگاری مشغول است، روبرت در خیابان توربیگو، بین میدان ریپابلیک و لس هالس به زمین افتاده است.

مونپونته در یک رشتهتوییت نوشت: «ظاهراً رنه دچار سرگیجه شده و به زمین افتاده. بعد از آن، قادر نبوده از جا بلند شود، برای همین ۹ ساعت تمام در سرما روی زمین دراز کشیده تا بالاخره یک شخص بیخانمان با اورژانس تماس گرفته است. اما دیگر خیلی دیر شده بوده. رنه دچار سرمازدگی شدید شده و نتوانسته دوام بیاورد. در طول آن ۹ ساعت، هیچ رهگذری نایستاده تا ببیند این مرد چرا در این سرما روی سنگفرشهای خیابان دراز کشیده. هیچکس، حتی یک نفر.»

مونپونته با شبکهی فرانستیوی نیز گفتگو و شرایط مرگ دوستش را بازگو کرد. او در گفتگو با این شبکه گفت: «روبرت بهدلیل بیتفاوتی رهگذران کشته شد. اما این مرگ هولناک، میتواند درس مهمی به همه‌‌ی ما بدهد. آن هم این که وقتی در خیابان راه میرویم، هر چقدر هم که مشغول هستیم و دیرمان شده، ولی حواسمان به مردم باشد و اگر دیدیم کسی کنار خیابان خوابیده و نیاز به کمک دارد، یک لحظه هم که شده، بایستیم و اوضاع را بررسی کنیم.»

مونپونته خاطرنشان کرد که بسیاری از مردم از جمله خودش تا امروز در خیابانها توجه چندانی به سایر رهگذران نداشتهاند. این روزنامهنگار به فرانستیوی اینفو گفت: «قبل از قضاوت دیگران، از خودمان بپرسیم چقدر به بیخانمانها و افرادی که در سوز و سرما، سرپناهی ندارند، توجه میکنیم؟»

این مرگ در منطقهای از پاریس رخ داده که بسیاری از بیخانمانها در خیابانهای آن میخوابند، و به همین دلیل بحث گستردهای را در مورد مسئولیت مدنی و حفظ کرامت انسانی به راه انداخته است.
در تیتری از روزنامهی فیگارو آمده: «رنه روبرت، عکاس معروف، در میان بیتفاوتی رهگذران، وسط خیابان، از دنیا رفت

سفارت اسپانیا در هلند در توییتی نوشت: «مرگ رنه روبرت که با لنز دوربین خود همهی هنرمندان بزرگ فلامنکو را جاودانه کرد، وجدان جمعی ما را به چالش میکشد

آرکانجل، خواننده فلامنکو و برندهی جایزه گرمی، گفت: «از دست دادن رنه روبرت، من را بسیار متاسف کرد. خوشحالم این شانس را داشتهام که با او آشنا شوم و از من عکاسی کند. نمیتوانم درک کنم که چرا هیچکس به داد او نرسیده. نمیخواهم تصور کنم در جامعهای زندگی میکنیم که به ارزشهای اخلاقی اهمیتی داده نمیشود

انجمن اولیوار که بیش از ۳۰ سال با جوانان بیخانمان در مادرید کار کرده است، گفت که گرچه از این حادثه بسیار غمگین و متاسف است، اما برایش عجیب و دور از انتظار نبوده.

در توییت مربوط به این انجمن آمده است: « این روزها اغلب مردم دربارهی ماجرای وحشتناک رنه روبرت صحبت میکنند. اما واقعیت این است که تمام افراد بیخانمانی که در خیابانهای شهر زندگی میکنند و در خیابانها نیز میمیرند، هر روز به این تجربهی تلخ و بیرحمانه دچار هستند. بر سر جامعهی ما چه آمده که شاهد چنین اتفاقاتی هستیم؟»

طبق آمار انجمنهای افراد بیخانمان، سالانه ۶۰۰ نفر در خیابانهای فرانسه جان خود را از دست میدهند.

منبع: خبرگزاری ۵۵ آنلاین
ترجمه: مینا شهری

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

خرید محصولات لیمون

گرشا رضایی