کد خبر : 207523
تاریخ انتشار : شنبه 8 بهمن 1401 - 15:49

بررسی اقامتگاه‌های بوم گردی چوبی در شمال ایران؛ مزایا و معایب!

بررسی اقامتگاه‌های بوم گردی چوبی در شمال ایران؛ مزایا و معایب!

  تصویر ۱- اقامتگاه بوم گردی چوبی در دل طبیعت ساخت کلبه‌ها و خانه‌های چوبی، مخصوصا در اطراف شهرها، بسیار زیاد شده است. این سازه‌های چوبی، علاوه بر ظاهر زیبایی که دارند، احساس بودن در طبیعت را برای ساکنان آن القا می‌کند. بسیاری از این سازه‌های چوبی، به اقامتگاه‌های بوم گردی تبدیل شده‌اند که دقیقا

 

https://lh3.googleusercontent.com/5fZw7aVGa76KC_XpmSSI9I6AkiSkwavE_x2_2U5QzlS9-TEMQk3eURqMeadfSe2tKUw6zmMdHGtccUmO29lD1JPePlxls07ULtrixCJmRQB_74lMDrtfLqrLM3Mcf92GulKZvgA7LbofCsaFDLp78qAmnqmZhdYvHFzQ9-H0kTaHO2hP_bgo7uhFKawVLA

تصویر ۱- اقامتگاه بوم گردی چوبی در دل طبیعت

ساخت کلبه‌ها و خانه‌های چوبی، مخصوصا در اطراف شهرها، بسیار زیاد شده است. این سازه‌های چوبی، علاوه بر ظاهر زیبایی که دارند، احساس بودن در طبیعت را برای ساکنان آن القا می‌کند. بسیاری از این سازه‌های چوبی، به اقامتگاه‌های بوم گردی تبدیل شده‌اند که دقیقا در دل طبیعت قرار دارند. البته، استفاده از چوب به عنوان یک مصالح ساختمانی، مزایا و معایبی هم دارد که می‌تواند بر روی دوام، ماندگاری و دیگر ویژگی‌های سازه تاثیرگذار باشد.

خانه‌های چوبی و دوام آنها

برخلاف تصور باور عموم، سازه‌های چوبی نسبت به سازه‌های بتنی، مقاومت بالایی دارند. ولی نه تنها در کشور ما، بلکه در دیگر کشورها هم تصور می‌شود که سازه‌های بتنی، مقاومت، دوام و امنیت خوبی دارند. باید بدانید که سازهای بتنی، نسبت به سازه‌هایی که با مصالح طبیعی ساخته می‌شوند، نیاز به مراقبت دارند. نمونه‌های زیادی از سازه‌های چوبی در کشورهای دیگر هم وجود دارند که سال‌ها پابرجا ماندند و آسیبی ندیدند. البته، استفاده از چوب مقاوم و باکیفیت در ساخت سازه‌های چوبی هم اهمیت دارد.

از ویژگی‌های مهم اقامتگاه بوم گردی چوبی می‌توان به انعطاف پذیری خوب و وزن پایین آن اشاره کرد. یکی از دلایل تلفات شدید بعد از زلزله، عدم انعطاف پذیری سازه‌های بتنی است. یعنی سازه‌های بتنی نمی‌توانند امواج زلزله را از خود عبور دهند. از طرف دیگر، حجم بالایی از تلفات زلزله در زیر آوارهای سنگین بتن اتفاق می‌افتد. سازه‌های چوبی، از طرفی در برابر زلزله مقاوم هستند و حتی می‌توانند زلزله ۹ ریشتری را هم تحمل کنند. از طرف دیگر، چوب وزن سبکی نسبت به بتن دارد و آوار چوب، تلفات کمی به بار می‌آورد. البته، با تمام این ویژگی‌ها، اقامت در بوم گردی‌های چوبی، مزایا و معایب خودش را دارد که قبل از اقامت باید نسبت به آنها آگاه باشید.

مزایا اقامت در بوم گردی‌های چوبی

این روزها بسیاری از مسافران، جذب زیبایی ظاهری اقامتگاه‌های چوبی می‌شوند که تعداد آنها روز به روز رو به افزایش است. این کلبه‌ها یا اقامتگاه‌های چوبی نه تنها ظاهر بسیار زیبایی دارند، از مزایای دیگری هم برخوردار هستند.

عایق حرارت

چوب یک عایق طبیعی است و نسبت به سایر مصالح مانند بتن، شیشه و فولاد، رسانایی حرارت پایینی دارد. یعنی، محیط کلبه‌ها یا خانه‌های چوبی در فصل زمستان، گرم و در فصل تابستان، خنک است. چرا که چوب عایق حرارت است و گرما و سرما را در خود حفظ می‌کند. حتی اگر یک اقامتگاه چوبی در یک منطقه سردسیر ساخته شده باشد، زمستان‌ها در داخل اقامتگاه بسیار گرم خواهد بود. پس، اگر اقامتگاه چوبی شما دارای سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی پیشرفته نبود، جای نگرانی نیست.

https://lh5.googleusercontent.com/QIqkA12w0HFULEVfh_kDgT2rCunxA5AS8HY3TG6KYssK0c41l-VCcxFZDLqB6F9ZRgLBu3Osb6FH91q9QqXaUzWQkBgPP5-JTEjv4QPpluA_2X5ZP6Pcp-CdzlC152Y8PZChHfF9G12jRqnFP9XuRGELg8YyoQ1o6067YwwBosQHTq-DzTDLYRyC8CycwQ

تصویر ۲- مزایا اقامتگاه چوبی

عایق صوتی

یکی دیگر از ویژگی‌های چوب، عایق صوتی بودن آن است. اگر به یک محیط آرام نیاز دارید تا صداهای اطراف و خارج از اقامتگاه به گوشتان نرسد، اقامتگاه‌های چوبی را انتخاب کنید. چوب به خوبی می‌تواند صدا را به خود جذب کند و عایق صوتی باشد. حتی اگر به نواختن ساز علاقمند هستید، کلبه‌های چوبی برای شما مناسب هستند و صدای نواختن شما برای دیگران همراه با نویز و اکو نخواهد بود. 

وزن سبک

همان‌طور که در بالاتر اشاره کردیم، چوب از مصالح سبک به حساب می‌آید. این موضوع، هم در ساخت یک اقامتگاه چوبی و هم در ایمنی آن، تاثیرگذار است. چرا که در مرحله ساخت، کابین‌های چوبی بسیار سبک هستند و سرعت ساخت را بالا می‌برند. همچنین، در هنگام بروز زلزله، آوار کلبه‌های چوبی سنگین و کشنده نیست.

مقاوم در برابر الکتریسیته

از آن جایی که اقامتگاه‌های چوبی در دل جنگل قرار دارند، احتمال بروز رعد و برق در هنگام بارندگی، بالا است. چوب یکی از مصالح مقاوم در برابر برق است و به همین دلیل، در هنگام بروز رعد و برق، احتمال آتش سوزی پایین می‌آید. از این رو، اقامتگاه‌های چوبی، از نظر ایمنی، گزینه بسیار خوبی هستند.

عدم زنگ زدگی

زنگ زدگی یا اکسیداسیون، مختص به مصالح فلزی است و سازه‌های فلزی، در مرور زمان دچار زنگ زدگی و فرسودگی می‌شوند. ولی چوب، زنگ زدگی ندارد و می‌توان گفت که چوب عمر بالایی به نسبت دیگر مصالح ساختمانی دارد. همچنین، در سازه‌های چوبی، اگر فرسودگی رخ دهد، ترمیم یا تعویض آن، بسیار ساده است.

معایب اقامت در بوم گردی‌های چوبی

قطعا اقامت در یک کلبه چوبی در دل جنگل یا کویر، عاری از معایب نیست. معایبی هم دارد که ممکن است کمی اقامت را برای میهمانان سخت کند.

خطر آتش سوزی

از معایب مهم اقامتگاه‌های چوبی، خطر آتش سوزی در آن است. منبع آتش سوزی در این کلبه‌های چوبی، از داخل کلبه آغاز می‌شود و به سرعت سراسر کلبه را فرا می‌گیرد. پس، باید دقت کنید و تمام جوانب احتیاط را در هنگام آشپزی و کار با آتش در اقامتگاه چوبی رعایت کنید.

https://lh3.googleusercontent.com/a6YVemus796ksl0wW5XcOTEt7TY7zOjaPedrH7YtNIH9Sf05ZJmg3gNMvvZZK5vJv5j7CvHck0tQCChsj4SBJ-29H0A2RkEHE38JJg4XxiOjRKEDseIhy7ihQmVwxZP5Uz1iqX3NjlqSoHrc9aORpwpfoqgm91cEpWxVr_1BFWSW23niPfs95WMIhyDaug

تصویر ۳- معایب اقامت در بوم گردی چوبی

وجود حشرات

یکی دیگر از معایب شایع در بوم گردی‌های چوبی، وجود حشرات، ساس و انواع قارچ‌ها است. بسیاری از این حشرات، نه تنها ممکن است شما را آزار دهند، بلکه به مرور زمان، چوب را خورده و می‌شکنند که باعث آسیب به سازه می‌شود. البته، این روزها برای رفع مشکل وجود حشرات و قارچ‌ها در سازه‌های چوبی، مهندسان چوب را به ماده‌ای آغشته می‌کنند که برای رفع این مشکل، کارساز است.

عدم مقاومت در برابر رطوبت

چوب در برابر رطوبت مقاوم نیست و وجود رطوبت در هوا و بارندگی‌های زیاد، می‌تواند باعث پوسیدگی، تورم و خراب شدن شکل ظاهری اقامتگاه‌های چوبی شود. معمولا در شهرهای شمال کشور که بارندگی زیاد و هوایی مرطوب دارد، کلبه‌های چوبی، طی مدت زمان کوتاهی دچار پوسیدگی می‌شود. البته، این روزها مهندسان از موادی برای آب گریز شدن چوب استفاده می‌کنند که این مشکل را رفع کرده است.

نکات مهم اقامت در بوم گردی چوبی

همان‌طور که در بالاتر با مزایا و معایب این بوم گردی‌های چوبی آشنا شدیم، واجب است که نکاتی را در هنگام اقامت رعایت کنید. از آن جایی که چوب در برابر آتش مقاوم نیست، تا جای ممکن از وسایل آتش‌زا استفاده نکرده و سیگار و قلیان در اقامتگاه روشن نکنید. برای اطمینان خاطر خودتان هم، در صورت دیدن پوسیدگی، تورم یا هر ایراد دیگر، به میزبان خود اطلاع دهید تا در اسرع وقت، برای تعمیر آن اقدام کند. اگر به دنبال یک اقامتگاه بوم گردی چوبی زیبا و ایمن هستید، می‌توانید از جاباما کمک بگیرید.

 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مشاوره و خدمات مالی در کشور سوئد

خرید نهال آلبالو محلی

مقایسه پراپ تریدینگ ایرانی

زيرنويس

صیغه نامه با مهر برجسته تهران

سم سوسک کش ریپلزال

جوراب واریس پا

داود یوسفی

خرید ویلا تهراندشت

معاینات دوره ای

چوب پلاست

زغال کک شو

سپهر سیفی

لایک اینستا

سازمان امور مالیاتی

صیغه نامه با مهر برجسته تهران

اسپرسو فوری

خرید اسباب بازی

فروش سیم خاردار،فنس،گابیون ،توری مرغی با قیمت عمده

گن بعد از جراحی

خرید تور استانبول

میز ناهار خوری چی بخرم؟

رمان های نیلوفر قائمی فر

رمان خدمتکار اجباری

رسانه حرف تو - مقایسه و اشتراک تجربه خرید

بهترین تلویزیون سونی/سونی x80l

دانلود کتاب انگلیسی

خرده فروشی برق

قرارداد دوجانبه برق

تولید فیلم استرچ

خرید رپورتاژ آگهی دائمی

دستگاه تزریق پلاستیک

محدوده خبر

خرید فالوور واقعی

کلیک نیوز

تالک نیوز

پویشگر خبر

تارگت نیوز

نیوز آیس

طب سنتی

نمانیان

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح  

خبر فاخر خبر آبی نیوز ست موج نیوز خبر سیگنال اطلاعیه نیوز تلگرا نیوز نیوز آفتاب نیوز شر نیوز استار خبر اول نيو نيوز 1 خبر رسان نیوز یکتا نیوز گپ مجود نیوز خبر یک خبر آخر اخبار روز الماس نیوز سمندر نیوز قلب نیوز ورد نیوز فالو نیوز خبر نسیم  اخبار دی خبر راسخ تالک نیوز نیوز آیس خبر ساعت نیوز آرشیو رستگار نیوز ایستگاه خبری آلتیمت نیوز جاست نیوز خبر تاد مرجع نیوز پین خبر تارگت نیوز یگانه نیوز آشکار نیوز مجیک نیوز خبر زنده ادیتیون نیوز نیوز تایم پست نیوز مستند نیوز نمایان نت ورک نیوز سافر نیوز روزن نیوز اعلان نیوز ریویو نیوز مختصر نیوز سنتر نیوز نیوز کانال نوین نیوز نیوز زندگی اینتر نیوز کارشناس نیوز لند نیوز نیوز سایت مشاوره نیوز خبر حرفه ای پیج نیوز آکادمی نیوز آژانس خبری نیوز آنتن روبی نیوز جامعه خبر خبرفوری کیمیا خبر درگاه نیوز هیت نیوز تایپیک نیوز پیکسو نیوز امپر نیوز دیگر نیوز نیوز سوئیچ نیوز بیزنس جهانی نیوز غول نیوز لوکس نیوز در باره خبر مخاطب نیوز مربوط نیوز اولین نیوز کال نیوز قالب نیوز خود نیوز خواندن نیوز مردم نیوز قدرت نیوز حال نیوز سفر نیوز کلیک نیوز اسکای وان روشن نیوز ایلان نیوز اینو نیوز ایده نیوز یو تایپ نیوز مسیر نیوز نیوز میدو  دیناز نیوز گیت نیوز جعبه نیوز ویکی نیوز جرقه نیوز نیوز توری چشم انداز نیوز دون نیوز مفهوم نیوز خبر سازنده گرم نیوز عمومی نیوز جریان خبر کنترل نیوز جویا خبر نیوز مگا الگوریتم نیوز استاندارد نیوز محدوده خبر نقطه نیوز تماشاگر نیوز پویشگر خبر اطلس نیوز ساید خبر عرشه نیوز به روز نیوز حالا نیوز کلبه نیوز به علاوه نیوز طومار نیوز روزنامه نگاری صبح نیوز اسکن خبر نخست نیوز هسته خبر تمرکز نیوز گروه خبری فعال نیوز آینده نیوز واقعی نیوز فانوس خبر