کد خبر : 202182
تاریخ انتشار : چهارشنبه 30 شهریور 1401 - 15:08

بازی‌های فکری و آموزشی؛ ضروری اما نه چندان جذاب برای پسر بچه ها

بازی‌های فکری و آموزشی؛ ضروری اما نه چندان جذاب برای پسر بچه ها

  ۱بازی های فکری و آموزشی وجه تمایز کودکان امروز است   بازی فکری بازی‌های فکری تنها محدود به اسباب بازی‌های فکری کودکان نیستند. بازی‌های فکری برای همه سنین طراحی و ساخته می‌شوند. بازی‌ها در نمونه‌های تک نفره، دو نفره و چند نفره تولید می‌شوند. بازی هایی که برای بیشتر از ۴ نفر طراحی می

 

۱بازی های فکری و آموزشی وجه تمایز کودکان امروز است

 

بازی فکری

بازی‌های فکری تنها محدود به اسباب بازی‌های فکری کودکان نیستند. بازی‌های فکری برای همه سنین طراحی و ساخته می‌شوند. بازی‌ها در نمونه‌های تک نفره، دو نفره و چند نفره تولید می‌شوند. بازی هایی که برای بیشتر از ۴ نفر طراحی می شوند به بازی‌های گروهی معروف هستند. البته بازی‌های گروهی فقط بخش کوچکی از بازی‌های فکری می‌باشند.
بازی‌های فکری همان طور که از اسمشان پیداست یک بازی هستند و جنبه سرگرم کنندگی دارند، اما سرگرمی که همراه با چالش است و فکر و ذهن طرف‌های بازی را با خود درگیر می‌کند. بازی‌های فکری بسته به میزان پیچیدگی و روش‌های بازی و استراتژی‌هایی که می‌توان در آن‌ها پیاده کرد به سخت و آسان تقسیم‌بندی می‌شوند.

در ادامه به عواملی خواهیم پرداخت که بازی‌ها را به سخت و آسان تقسیم می‌کنند.

  • شانس

برخی از بازی‌های گروهی تنها بر روی شانس طراحی و ساخته شده‌اند و درصدی از احتمال برنده یا بازنده شدن بازیگران را شانس تعیین می‌کند. البته دخیل بودن میزان شانس در همه بازی‌های فکری یکسان نیست. در برخی از بازی‌های گروهی می‌توان تنها با اتکا به شانس پیروز میدان بود و در برخی دیگر علاوه بر شانس، میزان تیزهوشی، مهارت و تجربه بازیکنان نیز تأثیر زیادی در تعیین برنده بازی دارد. همچنین در بازی های یک نفره ای چون پازل و لگوی ساختنی مهارت هایی چون دست ورزی، نقشه خوانی و هوش فضایی اهمیت ویژه ای دارد.

  • بازی های استراتژیک

برعکس مورد پیشین که شانس در تعیین برنده و بازنده نقش زیادی داشت، می‌توان گفت که در بازی‌های استراتژیک، نقش شانس بسیار کم می‌باشد، هرچند هیچ وقت میزان تأثیر شانس در بازی‌ها به صفر نمی‌رسد و در هیچ کدام از بازی‌های گروهی نیست که تنها دلیل برنده یا بازنده شدن یک نفر یا یک گروه، میزان سخت کوشی، تجربه و مهارت بازیکنان حاضر در آن بازی باشد. هر چند که تمامی این عوامل تأثیر زیادی بر روی نتیجه بازی دارند.

۲بازی های استراتژیک مناسب برای کودکان و حتی بزرگسالان بوده و چالش زیادی دارد

در تمامی بازی‌های گروهی همیشه درصدی از شانس و درصدی از سخت کوشی دخیل می‌باشد و هر چقدر درصد شانس در یک بازی بالاتر باشد، آن بازی را به اسم یک بازی شانسی می‌شناسند و احتمالاً بعد از اتمام بازی شاهد برزبان راندن برخی جملات از زبان برخی از بازیکنانن خواهیم بودکه می‌گویند ما تیمی بد شانس یا رقیب تیم خوش شانسی بود.
همچنین هر چقدر تأثیر شانس در بازی‌های فکری و گروهی کمتر باشد آن بازی‌ها بیشتر، به بازی‌های استراتژیک معروف می‌شوند. اگر بخوایم برای این دو مدل بازی‌های فکری مثالی بزنیم، می‌توان بازی شطرنج را یک بازی کاملاً استراتژیک و بازی منچ و مارپله را یک بازی تقریباً شانسی قلمداد کرد. 

اسباب بازی های آموزشی

برخلاف بازی‌های فکری که میزان و سرگرمی در آن‌ها بالا می‌باشد، بازی‌های آموزشی میزان سرگرمی کمتر و میزان چالش و یادگیری بیشتری دارند.
بازی‌های آموزشی برای آموختن و تقویت ذهن، چشم‌ها، انگشت‌ها و هماهنگی بین سیستم عصبی طراحی و ساخته می‌شوند. بازی‌های آموزشی همان طور که از اسم‌شان پیداست، سعی دارند که به وسیله بازی، مطلبی را آموزش دهند. و هدف اصلی آن‌ها کم کردن میزان خسته کنندگی بازی‌های آموزشی می‌باشد.
بازی‌های آموزشی برای تمامی سنین ساخته می‌شوند و فقط برای بچه‌ها نیستند. در ببین بازی‌های آموزشی می‌توان به نمونه‌های خیلی ساده مثل جای‌گذاری اشکال هندسی اشاره کرد که مناسب برای خردسالان می‌باشند، تا بازی‌های که برای آموزش اعداد، حروف و مهارت‌های مختلف طراحی می‌شوند و بسته به گروه سنی مد نظر، شخصی‌سازی می‌شوند.
البته که اکثر مردم بازی‌های فکری و آموزشی را فقط برای کودکان می‌دانند و اعتقاد دارند که بزرگسالان نیازی به این بازی‌ها نداشته و تهیه این محصولات نمی‌توانند به آن‌ها کمکی بکنند.
درست است که قسمت زیادی از بازی‌های فکری برای کودکان طراحی شده‌اند ولی نمی‌توان این مطلب را تصدیق کرد که بازی‌های فکری و آموزشی برای سن‌های بالاتر مناسب نبوده ونمی توانند بزرگسالان را به چالش کشیده و چیزی به آن‌ها آموزش دهند.

با توجه به مشغله‌های فراوان افراد و نداشتن زمان کافی برای گشت و گذار در خیابان‌ها، امکان خرید اینترنتی لگو جدید، پازل و اسباب بازی ساختنی در فروشگاه‌های آنلاین برای خریداران فراهم شده است. استفاده از این اسباب بازی‌ها باعث افزایش مهارت‌های ذهنی و اجتماعی در افراد می‌شود.

  • بازی های فکری تک نفره

نمونه دیگری از بازی‌های فکری بازی‌های فکری و آموزشی تک نفره می‌باشند که در ادامه می‌خواهیم در مورد آن‌ها صحبت کنیم.

۳روبیک از جمله بازی های فکری تک نفره می باشد که طرفداران بسیاری در سرایر جهان دارد

بازی‌های تک نفره را همه می‌شناسیم و منظور از تک نفره را می‌دانیم. مهمترین وجه تمایز بازی‌های تک نفره با بازی‌های گروهی تعداد بازیکنان آن است. در بازی‌های تک نفره نیازی به رقیب یا نفر یا تیم مقابل ندارید و می‌تواند خود به تنهایی آن را انجام داده و علاوه بر سرگرم شدن، خود را نیز به چالش بکشیم.
از نکات مثبت بازی‌های تک نفره این است که می‌توان در هر زمان و مکانی که شخص اراده کند انجام شود. و از نکات منفی آن‌ها خسته‌کننده بودن بعد از چند بار بازی کردن می‌باشد. در ادامه به معرفی دسته از بازی‌های تک نفره اشاره خواهیم کرد.

لگو

لگو همان ساختنی‌ها و سرهم کردنی‌هایی است که در نمونه‌های مختلف و از مواد مختلفی ساخته می‌شود. تقریباً تمام بازی‌هایی که نیاز به سر هم کردن دارند را به اسم لگو می‌شناسند. خواه این سر هم کردنی‌ها، خانه‌سازی خردسالان باشد، یا سر هم کردنی‌های سه بعدی پلاستیکی و فلزی که در نوع و سایز‌های مختلفی تولید می‌شوند و در بازار حضور دارند.
لگو‌ها می‌توانند دارای قطعاتی بسیار کوچک و یا بسیار بزرگ باشند، همچنین لگو‌های می‌توانند در نمونه‌های راحت با تعداد قطعات کم ساخته شوند یا پیچیده و با تعداد و نمونه‌های مختلف قطعات پلاستیکی یا چوبی یا فلزی طراحی و تولید شوند.

۴موتور و ماشین های اسباب بازی جزو محصولاتی هستند که هر روز نمونه های جدید از آنها طراحی و ساخته می شود


امروزه لگوهای پسرانه در برند های معروفی همچون دکول، اس، لپین، کوگو، جسی و بلا تولید و وارد کشور می شوند و در فروشگاه های آنلاین قابل دسترسی هستند. خرید اینترنتی اسباب بازی های جدید پسرانه مانند لگو، امروزه راحت تر از هر زمان دیگری امکان پذیر است.

سعی همیشگی همکاران ما در فروشگاه اسباب بازی کودک پلاس عرضه محصولاتی با کیفیت مناسب می باشد. فروش محصولات به صورت آنلاین و اینترنتی حتی اگر با تعداد زیادی عکس و توضیحات و فیلم همراه باشد باز هم چون مصرف کننده نمی تواند از قبل، محصول را لمس کرده و جنس آن را ببیند با حساسیت بیشتری در فروشگاه ما انجام می شود. به نحوی که برخی از اسباب بازی ها که از کیفیت مناسبی برخوردار نیستند و حداقل هایی را برای فروش آنلاین پاس نمی کنند هرگز برای فروش اینترنتی بر روی سایت ما قرار نمی گیرند(حتی اگر قیمت خیلی مناسبی داشته باشند).

پازل

احتمالاً خیلی‌ها تا اسم بازی‌های فکری را می‌شنوند، پازل را در ذهن خود مجسم می‌کنند. اما همان طور که در بالا توضیح دادیم بازی‌های فکری و آموزشی شامل نمونه‌های بسیار زیادی می‌شود و پازل فقط جزئی از بازی‌های فکری می‌باشد.
پازل‌ها نیز مانند لگو‌ها و دیگر بازی‌های فکری در سایز، تعداد قطعات و میزان مختلفی پیچیدگی طراحی و تولید می‌شوند. پازل‌ها می‌توانند دو تکه باشند یا بیش از ده هزار تکه داشته باشند. همچنین پازل‌ها می‌توانند دارای قطعات و تکه‌های درشت و یا تکه‌های بسیار ریز باشند، و نهایتاً اینکه پازل‌های می‌توانند از جنس‌های مختلفی ساخته شوند. برخی از پازل‌ها از مقوا ساخته می‌شوند که معمول‌ترین پازل‌ها می‌باشند، برخی دیگر از فوم ساخته می‌شوند و برخی نیز از چوب و یا فلز ساخته می‌شوند.
ناگفته پیداست که پازل‌هایی که دارای قطعات بزرگتر و با تعداد کمتری هستند، میزان پیچیدگی کمتری داشته و مناسب برای سنین پایین‌تر و افراد آماتور می‌باشند. همچنین پازل‌های که دارای قطعات کوچکتر اما با تعداد بیشتر هستند مناسب برای سنین بالاتر و افراد حرفه‌ای‌تر می‌باشند.

۵پازل ها از نمونه های دو تکه تا چند هزار تکه وجود دارند


پازل‌های تخت تنها عضو کوچکی از خانواده بزرگ پازل‌ها هستند و امروز می‌توان نمونه‌های بسیار زیاد و عجیب و غریب و جالبی از پازل را برای سلیقه‌های مختلف در بازار دید. همچنین پازل‌ها می‌توانند دو بعدی و یا سه بعدی باشند و میزان پیچیدگی و دوام مختلفی داشته باشند. حتی برخی از پازل‌ها ساخته می‌شوند که به عنوان یک اثر هنری در خانه یا محل کار برای سال‌ها باقی بمانند.

جمع بندی

انتخاب و خرید اسباب بازی های فکری و آموزشی نیاز به وقت، توجه و بررسی بیشتری دارد. هیچ گاه نمی توان همراه با کودک خود به یک فروشگاه حضوری أسباب بازی رفت و اسباب بازی فکری و آموزشی مناسب برای کودک خود را پیدا کرد. فروشگاه اینترنتی اسباب بازی کودک پلاس تمامی اسباب بازی های فکری و آموزشی و همین طور انواع لگو، پازل و اسباب بازی های دخترانه و پسرانه خود را هم به صورت آنلاین و هم به صورت حضوری به فروش می‌رساند: خرید آنلاین اسباب بازی(koodakplus.com). شما والدین گرامی می‌توانید با سر زدن به سایت ما از تنوع بی‌نظیر و قیمت‌های رقابتی ما دیدن کنید و همچنین از طریق واتساپ یا تماس تلفنی از مشاوره رایگان همکاران متخصص ما بهره‌مند شوید.
راه‌های ارتباطی:

اینستاگرام: koodakplus
ایمیل: info@koodakplus.com
شماره تماس: ۰۹۱۷۷۲۴۲۲۵۴
تاریخ: ۲۹/۰۶/۱۴۰۱ 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

شارژ کپسول آتش نشانی

بازرگانی و تامین تجهیزات صنعتی

تولید فیلم استرچ

اسباب بازی

هاست ایمیل

مای میکاپ استوری

امداد خودرو همدان

ویدیو آموزشی رایگان ریاضی هفتم

خرید رپورتاژ آگهی دائمی

دستگاه تزریق پلاستیک

محدوده خبر

درمان سرطان ریه

Kashan Carpet

خود هیپنوتیزم

نمایندگی لنوو

خرید فر توکار

وام طلا فوری

خرید فالوور واقعی

کلیک نیوز

تالک نیوز

پویشگر خبر

تارگت نیوز

ساک دستی پارچه ای

نیوز آیس

قیمت لنز طبی

طب سنتی

نمانیان

فلت تی ئی
رشته آش
کاکتوسو
شکرو
رب فود
بیبی لازم
آی شیکر
کرم ارده
آجیل کار
تایپیستو
رب گوجه
آنلاین ناتس
لوتوس کود
آی روغن
گزدار

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح  

خبر فاخر خبر آبی نیوز ست موج نیوز خبر سیگنال اطلاعیه نیوز تلگرا نیوز نیوز آفتاب نیوز شر نیوز استار خبر اول نيو نيوز 1 خبر رسان نیوز یکتا نیوز گپ مجود نیوز خبر یک خبر آخر اخبار روز الماس نیوز سمندر نیوز قلب نیوز ورد نیوز فالو نیوز خبر نسیم  اخبار دی خبر راسخ تالک نیوز نیوز آیس خبر ساعت نیوز آرشیو رستگار نیوز ایستگاه خبری آلتیمت نیوز جاست نیوز خبر تاد مرجع نیوز پین خبر تارگت نیوز یگانه نیوز آشکار نیوز مجیک نیوز خبر زنده ادیتیون نیوز نیوز تایم پست نیوز مستند نیوز نمایان نت ورک نیوز سافر نیوز روزن نیوز اعلان نیوز ریویو نیوز مختصر نیوز سنتر نیوز نیوز کانال نوین نیوز نیوز زندگی اینتر نیوز کارشناس نیوز لند نیوز نیوز سایت مشاوره نیوز خبر حرفه ای پیج نیوز آکادمی نیوز آژانس خبری نیوز آنتن روبی نیوز جامعه خبر خبرفوری کیمیا خبر درگاه نیوز هیت نیوز تایپیک نیوز پیکسو نیوز امپر نیوز دیگر نیوز نیوز سوئیچ نیوز بیزنس جهانی نیوز غول نیوز لوکس نیوز در باره خبر مخاطب نیوز مربوط نیوز اولین نیوز کال نیوز قالب نیوز خود نیوز خواندن نیوز مردم نیوز قدرت نیوز حال نیوز سفر نیوز کلیک نیوز اسکای وان روشن نیوز ایلان نیوز اینو نیوز ایده نیوز یو تایپ نیوز مسیر نیوز نیوز میدو  دیناز نیوز گیت نیوز جعبه نیوز ویکی نیوز جرقه نیوز نیوز توری چشم انداز نیوز دون نیوز مفهوم نیوز خبر سازنده گرم نیوز عمومی نیوز جریان خبر کنترل نیوز جویا خبر نیوز مگا الگوریتم نیوز استاندارد نیوز محدوده خبر نقطه نیوز تماشاگر نیوز پویشگر خبر اطلس نیوز ساید خبر عرشه نیوز به روز نیوز حالا نیوز کلبه نیوز به علاوه نیوز طومار نیوز روزنامه نگاری صبح نیوز اسکن خبر نخست نیوز هسته خبر تمرکز نیوز گروه خبری فعال نیوز آینده نیوز واقعی نیوز فانوس خبر