کد خبر : 5620
تاریخ انتشار : دوشنبه 18 مرداد 1400 - 13:14

انجمن سینمای جوان امسال بر چه چیزی متمرکز است ؟

انجمن سینمای جوان امسال بر چه چیزی متمرکز است ؟

سعید پوراسماعیلی معاون فرهنگی و آموزش انجمن سینمای جوانان ایران و دبیر سومین همایش مطالعات فیلم کوتاه تهران عنوان کرد: انجمن سینمای جوانان ایران همه فعالیت‌های خود را در سال جاری اعم از انتشار کتاب، برگزاری ۲۰ نشست تخصصی و سومین همایش مطالعات فیلم کوتاه تهران معطوف به سینمای تجربی کرده است.   سعید پوراسماعیلی

انجمن سینمای جوان امسال بر چه چیزی متمرکز است ؟

سعید پوراسماعیلی معاون فرهنگی و آموزش انجمن سینمای جوانان ایران و دبیر سومین همایش مطالعات فیلم کوتاه تهران عنوان کرد: انجمن سینمای جوانان ایران همه فعالیت‌های خود را در سال جاری اعم از انتشار کتاب، برگزاری ۲۰ نشست تخصصی و سومین همایش مطالعات فیلم کوتاه تهران معطوف به سینمای تجربی کرده است.

  سعید پوراسماعیلی دبیر سومین همایش «مطالعات فیلم کوتاه تهران» درباره سابقه برگزاری این رویداد گفت: اولین همایش «مطالعات فیلم کوتاه تهران» در سال ۹۶ در سی‌وچهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران برگزار شد و موضوع آن «گذشته، حال و آینده فیلم کوتاه» بود. در سال ۹۹ دومین دوره این همایش مستقل از جشنواره برگزار شد و موضوع محوری آن هم «روایت در فیلم کوتاه» بود. سومین دوره این همایش امسال هم به‌صورت مستقل و با محوریت موضوع «فیلم کوتاه تجربی» برگزار می‌شود.
وی درباره دستاوردهای این همایش طی دو دوره گذشته توضیح داد: در حوزه فیلم کوتاه، پیش از این مطالعاتی شکل نگرفته بود و بیشتر شاهد ترجمه صرف مقالات و کتاب‌ها به زبان فارسی بودیم. از زمان برگزاری اولین دوره این همایش اما شاهد دو اتفاق بودیم؛ یکی اینکه موضوعات تئوریک در حوزه فیلم کوتاه و تفاوت‌هایش با سینمای بلند به‌صورت جدی مورد مطالعه قرار گرفت و حاصل آن در قالب دو کتاب منتشر شد. این دو کتاب مورد استفاده فیلمسازان، مدرسان و دانشجویان علاقه مندی قرار گرفت که سینمای کوتاه را به عنوان یک سینمای مستقل مورد توجه دارند. اتفاق دیگر هم مربوط به دانشجویان، نویسندگان و پژوهشگرانی است که به بهانه این همایش بخشی از فعالیت خود را بر حوزه فیلم کوتاه متمرکز کردند. بخشی که تا پیش از این جای مباحث تئوریک در آن خالی بود اما حالا هر سال با تعدادی از پژوهش‌ها مواجه هستیم که مشخص است پژوهشگرانی در حوزه فیلم کوتاه بر آن تمرکز کرده‌اند تا آن را به همایش برسانند. این دو اتفاق از دستاوردهای خوبی است که این دو همایش تاکنون به همراه داشته است.
پوراسماعیلی درباره تأکید سومین دوره همایش بر فیلم‌های کوتاه تجربی هم گفت: از آنجایی که تعریف سینمای تجربی متفاوت و تعداد آثار در این حوزه کم شده است، محور همایش امسال را بر روی این موضوع قرار دادیم تا تعاریف، شرایط، منابع الهام و مشکلات موجود در این حوزه را بررسی کنیم. به این منظور هم در دو بخش فیلم کوتاه تجربی و مباحث میان‌رشته‌ای مرتبط با فیلم تجربی، مطالعاتی صورت می‌گیرد و نتایج آن مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.
به این ترتیب تعاریف روشن‌تری از فیلم کوتاه تجربی شکل می‌گیرد تا بتوان براساس آن برای نهادی مانند انجمن سینمای جوانان که یک نهاد تصمیم‌گیرنده و موثر در تولید فیلم کوتاه کشور است، هدفگذاری و برنامه‌ریزی بهتری داشت تا مانع از حذف، محدود شدن و یا عقیم شدن فیلم کوتاه تجربی از جشنواره ها و رویدادهای هنری کشور شود.
دبیر این همایش ادامه داد: امسال انجمن سینمای جوانان همه فعالیت‌های خود را معطوف به سینمای تجربی کرده است. کتاب‌هایی که قرار است در جشنواره سی‌وهشتم رونمایی شود با محوریت سینمای تجربی خواهد بود. در جشنواره هم ۲۰ نشست تخصصی با موضوع فیلم تجربی برگزار می‌شود. در ادامه همین برنامه‌ها هم سومین همایش مطالعات فیلم کوتاه با محور فیلم کوتاه تجربی در آذرماه برگزار می‌شود. امیدواریم تا پایان سال ۱۴۰۰ با انتشار محتوای تولیدی در این سه بخش بتوانیم به غنای فیلم کوتاه تجربی در ایران کمک کنیم.
وی ادامه داد: آنچه در همایش اتفاق می‌افتد، ارائه مقالات در روز کنفرانس و چاپ آن‌ها در قالب کتاب است که برای مطالعه به‌عنوان منبع مورداستفاده علاقه مندان قرار بگیرد اما آنچه در جشنواره سی‌وهشتم با محوریت فیلم تجربی در قالب نشست با اساتید ایرانی و خارجی برگزار می‌شود از «فیلمسازان فیلم تجربی» تا «پژوهش‌گران این حوزه» را شامل می‌شود. پژوهشگرانی که در قالب مسترکلاس تجربه‌های خود را به علاقه مندان منتقل می‌کنند. حاصل این نشست‌ها و کارگاه‌ها هم به صورت مکتوب در آینده ارائه خواهد شد. محتوایی که به‌صورت مکتوب منتشر می‌شود هم شامل پژوهش‌های داخلی و چند نمونه ترجمه کتاب درباره فیلم کوتاه تجربی به زبان فارسی خواهد بود.
وی درباره میزان استقبال از این همایش در دوره‌های گذشته هم گفت: همایش‌ها اصولا مخاطبان و علاقه مندان خاص خود را دارند و گروه مشخصی از پژوهشگران درگیر موضوع هر همایشی می‌شوند اما ما از همان دوره اول تا دوره سوم از نظر کمی و کیفی شاهد رشد استقبال و ارائه مقالات در این رویداد بوده‌ایم. هر سال هم سخت‌گیری بیشتری در طراحی موضوعات و هیأت علمی داریم و به همین دلیل به جرأت می‌توان گفت همایش دوم نسبت به همایش اول و همایش سوم نسبت به دو دوره اول، نه تنها به لحاظ کمی و تعداد آثار رسیده بلکه به لحاظ کیفی وضعیت بهتری داشته است.
پوراسماعیلی در ادامه توضیح داد: این افزایش کیفی مقالات دریافتی در حالی است که در همایش اول موضوع «گذشته، حال و آینده فیلم کوتاه» موضوعی عام بود و دامنه مقالات می‌توانست گسترده‌تر باشد اما در دوره دوم موضوع «روایت در فیلم کوتاه» واقعا موضوع خاصی بود که هم فیلمساز و هم پژوهشگر برای ارائه مقاله مرتبط با آن بسیار محدود بود. در همایش سوم هم موضوع «فیلم کوتاه تجربی» موضوع محدودتری است به همین دلیل در انتظار حجم بالای مقالات دریافتی نیستیم. با این وجود برای همایشی تا این اندازه تخصصی و در سومین گام برگزاری است، همچنان حرکت رو به رشدی را شاهد هستیم و شرایط بهتری را هم پیش‌رو داریم. بدیهی است برای جریان سازی موضوع مطالعات و پژوهش در حوزه فیلم کوتاه به تداوم و استمرار همایش نیاز است تا بطور سالیانه مورد توجه پژوهشگر و فیلم ساز قرار گرفته و شاهد اثرگذاری آن بر روند تولیدات فیلم کوتاه و ارتقا آن باشیم.
وی در مورد تقویم سومین همایش مطالعات فیلم کوتاه تهران گفت که مهلت ارسال چکیده مقالات تا پایان مرداد ماه و زمان برگزاری کنفرانس در آذرماه است.
سومین همایش مطالعات فیلم کوتاه تهران به دبیری سعید پوراسماعیلی و دبیری علمی احمد الستی ۲۴ آذر ماه ۱۴۰۰ در بخش‌های مقالات پژوهشی، جستارهای آزاد و ترجمه با محوریت سینمای تجربی برگزار می‌شود. آخرین مهلت ارسال چکیده مقالات به این رویداد ۳۰ مرداد ۱۴۰۰ است. متن کامل فراخوان در سایت انجمن سینمای جوانان ایران به نشانی www.iycs.ir آمده است.
منبع: ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

اعلام حریق آریاک

ظروف یکبارمصرف گیاهی

اهنگ و فال هوش مصنوعی

تجهیزات آتش نشانی ساختمان

خرید صندلی پزشکی

خرید عمده لباس

مبل راحتی

آراد برندینگ

ناهار خوری

خريد بک لينک

تعمیر جک پارکینگ

خرید هدایای تبلیغاتی خلاقانه

پراپ

امداد خودرو همدان

صیغه نامه با مهر برجسته تهران

صندلی اداری

زيرنويس

معاینات دوره ای

چوب پلاست

زغال کک شو

لایک اینستا

سازمان امور مالیاتی

رسانه حرف تو - مقایسه و اشتراک تجربه خرید

بهترین تلویزیون سونی/سونی x80l

خرید رپورتاژ آگهی دائمی

محدوده خبر

کلیک نیوز

تالک نیوز

پویشگر خبر

تارگت نیوز

نیوز آیس

نمانیان

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح  

خبر فاخر خبر آبی نیوز ست موج نیوز خبر سیگنال اطلاعیه نیوز تلگرا نیوز نیوز آفتاب نیوز شر نیوز استار خبر اول نيو نيوز 1 خبر رسان نیوز یکتا نیوز گپ مجود نیوز خبر یک خبر آخر اخبار روز الماس نیوز سمندر نیوز قلب نیوز ورد نیوز فالو نیوز خبر نسیم  اخبار دی خبر راسخ تالک نیوز نیوز آیس خبر ساعت نیوز آرشیو رستگار نیوز ایستگاه خبری آلتیمت نیوز جاست نیوز خبر تاد مرجع نیوز پین خبر تارگت نیوز یگانه نیوز آشکار نیوز مجیک نیوز خبر زنده ادیتیون نیوز نیوز تایم پست نیوز مستند نیوز نمایان نت ورک نیوز سافر نیوز روزن نیوز اعلان نیوز ریویو نیوز مختصر نیوز سنتر نیوز نیوز کانال نوین نیوز نیوز زندگی اینتر نیوز کارشناس نیوز لند نیوز نیوز سایت مشاوره نیوز خبر حرفه ای پیج نیوز آکادمی نیوز آژانس خبری نیوز آنتن روبی نیوز جامعه خبر خبرفوری کیمیا خبر درگاه نیوز هیت نیوز تایپیک نیوز پیکسو نیوز امپر نیوز دیگر نیوز نیوز سوئیچ نیوز بیزنس جهانی نیوز غول نیوز لوکس نیوز در باره خبر مخاطب نیوز مربوط نیوز اولین نیوز کال نیوز قالب نیوز خود نیوز خواندن نیوز مردم نیوز قدرت نیوز حال نیوز سفر نیوز کلیک نیوز اسکای وان روشن نیوز ایلان نیوز اینو نیوز ایده نیوز یو تایپ نیوز مسیر نیوز نیوز میدو  دیناز نیوز گیت نیوز جعبه نیوز ویکی نیوز جرقه نیوز نیوز توری چشم انداز نیوز دون نیوز مفهوم نیوز خبر سازنده گرم نیوز عمومی نیوز جریان خبر کنترل نیوز جویا خبر نیوز مگا الگوریتم نیوز استاندارد نیوز محدوده خبر نقطه نیوز تماشاگر نیوز پویشگر خبر اطلس نیوز ساید خبر عرشه نیوز به روز نیوز حالا نیوز کلبه نیوز به علاوه نیوز طومار نیوز روزنامه نگاری صبح نیوز اسکن خبر نخست نیوز هسته خبر تمرکز نیوز گروه خبری فعال نیوز آینده نیوز واقعی نیوز فانوس خبر