کد خبر : 4588
تاریخ انتشار : یکشنبه 17 مرداد 1400 - 20:57

آستان قدس با دولت در جهت منافع کشور و به نفع مردم همکاری کامل می‌کند

آستان قدس با دولت در جهت منافع کشور و به نفع مردم همکاری کامل می‌کند

 تولیت آستان قدس رضوی گفت: فعالیت بازرسی و حسابرسی در آستان قدس قدرتمندانه و حضورشان زینت المجالسی نیست و هیچ خط قرمزی در این آستان مقدس برای بازرسی و حسابرسی وجود ندارد. حجت الاسلام والمسلمین احمد مروی در گفت‌وگو  ویژه خبری که همزمان با شب میلاد امام علی بن موسی الرضا(ع) به طور زنده از حرم

آستان قدس با دولت در جهت منافع کشور و به نفع مردم همکاری کامل می‌کند

 تولیت آستان قدس رضوی گفت: فعالیت بازرسی و حسابرسی در آستان قدس قدرتمندانه و حضورشان زینت المجالسی نیست و هیچ خط قرمزی در این آستان مقدس برای بازرسی و حسابرسی وجود ندارد.

حجت الاسلام والمسلمین احمد مروی در گفت‌وگو  ویژه خبری که همزمان با شب میلاد امام علی بن موسی الرضا(ع) به طور زنده از حرم مطهر رضوی از شبکه دو سیما پخش شد، با اشاره به ایام محدودیت زیارت به دلیلی شیوع کرونا، اظهار کرد: یکی از سخت‌ترین شرایط و تلخ‌ترین دوران زندگی بنده این بود که محدودیت زیارت برای زائران به وجود بیاید، اما  دین، آموزه‌های دینی، عقلانیت و همچنین آموزه‌های حضرت رضا(ع) به ما می‌آموزد که به سلامت مردم فکر کنیم و عقلانیت را فدای احساسات و عواطف هرچند مقدس و محترم نکنیم و این توصیه اولیا الهی است.

وی افزود: برای اینکه بتوانیم زیارت، سلامت و امنیت زائران را تامین کنیم، ابتدا محدودیت‌های بیشتری اعمال شد تا از شرایط سخت و تلخ کرونایی عبور کنیم. از یک سال قبل وضعیت بهتر شده است و با رعایت دقیق دستورالعمل‌های بهداشتی باب زیارت را نیز با نظر کارشناسان وزارت بهداشت باز کرده‌ایم.

تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه وزیر بهداشت به صورت کتبی و اهدای لوح تقدیر از آستان قدس رضوی به واسطه رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی تقدیر کرده است، عنوان کرد: هرکجا با نظر کارشناسان کمبودی در امکانات و تهویه هوا وجود داشت، فراهم کردیم تا شرایط برای زیارت فراهم شود.

وی با اشاره به اقدامات بهداشتی در حرم مطهر، عنوان کرد: آستان قدس رضوی در ایام شیوع کرونا حدود ۱۰ میلیون ماسک در بین زائران توزیع کرده است و ۷ هزار خادم یار سلامت در حرم مطهر فعال شدند تا در صحن‌ها و رواق‌ها برای رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی تذکرلازم داده شود و همچنین ماسک و مواد ضدعفونی کننده را در اختیار زائران قرار دهند.

حجت‌الاسلام والمسلمین مروی عنوان کرد: تدابیر بهداشتی اندیشیده شده و نظر کارشناسان، تردد تا روضه منوره امکان پذیر شده است، البته لمس ضریح مطهر هنوز مقدور نیست.

وی به زائرشهر و زائرسرای رضوی اشاره و اظهار کرد: در حال تکمیل و تجهیز زائرسرا و زائرشهر رضوی هستیم ودر حال حاضر این مکان‌ها در اختیار زائران برای استفاده است؛ در سال ۹۸ و پیش از شیوع کرونا حدود ۳۷۰ هزار زائر اولی به همت آستان قدس به مشهد مقدس مشرف و در زائر سرا و زائر شهر اسکان داده شدند.

تولیت آستان قدس رضوی بیان کرد: با شیوع ویروس کرونا و ایجاد محدودیت در سفر و تشرف به بارگاه منور رضوی تلاش کردیم با برنامه‌ریزی و استفاده از ظرفیت رسانه ملی و فضای مجازی باب زیارت بسته نشود.

وی گفت: اگر چه هیچ چیز جای حضور در این جغرافیا و فضای مقدس و زیات از نزدیک را نمی‌گیرد و این امر با هیچ اقدامی قابل جبران نیست، اما به دلیل شرایط اضطراری ایجاد شده تلاش کردیم با استفاده از تمام ظرفیت فضای مجازی و رسانه‌ها باب زیارت بسته نشود که تجربه بسیار خوبی در این زمینه حاصل شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین مروی با بیان اینکه ایام شیوع کرونا شرایط بسیار سختی را برای ما رقم زد، اما در کنار آن تجربه بسیار خوبی از زیارت در فضای مجازی ایجاد کرد، تصریح کرد: در این مدت هزاران ساعت برنامه از حرم‌مطهررضوی در بستر فضای مجازی برای هموطنان داخل کشور و مشتاقان خارج از کشور به زبان‌های عربی، انگلیسی، اردو و … تهیه و پخش شد و بیش از یک میلیون نفر مخاطب این برنامه‌ها بودند.

وی گفت: بنده روز معارفه اعلام کردم که ما کارهای مثبت تولیت‌های معزز گذشته چه تولیت فقید و چه تولیت سابق را با قدرت انجام می‌دهیم و این روند را ادامه دارد و هیچ کاری را تعطیل نخواهیم کرد. آستان قدس در هیچ امری سلیقه شخصی را دخالت نداد، بلکه با کار کارشناسی احساس کردیم در برخی کارها مصلحت بر ادامه  نیست و تا حدودی آن‌ها را متوقف کردیم.

تولیت آستان قدس رضوی اضافه کرد: به عنوان مثال در طرح خادمیاری حدود ۲۰۰ هزار نفر در سایت ثبت‌نام کرده بودند و اگر این امر ادامه پیدا می‌کرد به دو میلیون نفر نیز رسیده بود. مگر این دستگاه چقدر خادم و خادمیار نیاز دارد؟ باید مدیریت می‌شد؛ همه علاقه‌مند و عاشق هستند و دوست دارند در این دستگاه سهمی داشته باشند؛ ما هم تواضع می‌کنیم، اما ظرفیت استفاده از این همه نیرو باید وجود داشته باشد.

وی ابراز کرد: در دوران جدید تغییر جهت‌گیری و رویکردهایی اتفاق افتاد، اما این امر به هیچ عنوان به معنای مخالفت به دوره‌های گذشته نیست، هر مدیری کار را به‌گونه‌ای کارشناسی می‌کند و سلیقه مدیریتی براساس کار کارشناسی است، اما عمده کارهای گذشته را ادامه داده‌ایم.

هیچ خط قرمزی در آستان قدس برای بازرسی و حسابرسی وجود ندارد

حجت‌الاسلام والمسلمین مروی گفت: تمام مجموعه‌های آستان قدس چه اقتصادی و چه فرهنگی زیر نظر بازرسی و حسابرسی هستند؛ هیچ خط قرمزی نداریم و خانه خلوتی نداریم؛ حتی گفته‌ام حسابرسی و بازرسی دفتر تولیت را نیز بررسی کنند و ببینند هزینه‌ها و خرج کرده‌ها طبق روال است یا خیر؟

وی اظهار کرد: مؤسسه‌ مفید راهبر که حسابرسی دستگاه‌های وابسته به رهبری را انجام می‌دهد به آستان قدس آوردیم، آن‌ها در آستان قدس کما بیش حضور داشتند و  فعالیت آن‌ها را بیشتر کردیم و خواستار حضور آن‌ها در تمام بخش‌های آستان شدیم. تأکید کردم هرچه می‌توانید حسابرسی کنید، ضعف‌ها را به دست آوردید، پیشگیری‌های لازم انجام شود،زیرا هیچ خط قرمزی در حسابرسی وجود ندارد.

تولیت آستان قدس رضوی با تأکید بر اینکه بازرسی و حسابرسی باید جداگانه و قدرتمندانه در آستان قدس فعالیت‌ کنند و حضورشان زینت المجالسی نیست. گفت: بنا داریم شرکت‌های اقتصادی آستان قدس را با یکدیگر ادغام و تصدی‌گری آستان قدس را به حداقل برسانیم؛ کارهای مطالعاتی و کارشناسی این امر آغاز شده است.

وی تصریح کرد: آستان قدس فعالیت اقتصادی خارج از موقوفات ندارد، به همین دلیل نام سازمان اقتصادی آستان قدس را به سازمان بهره‌وری موقوفات تغییر دادیم که رسالت آن استفاده مناسب و افزایش بهره‌وری موقوفات مردم است.

حجت‌الاسلام والمسلمین مروی اظهار کرد: در حد توان خود به استقلال اقتصادی و امنیت کشور می‌اندیشیم؛ در حوزه تولید دارو و ایجاد خودکفایی در حوزه سلامت فاکتور ۸ که مربوط به بیماران هموفیلی است را تولید و نیاز کشور تامین شد به‌گونه‌ای که کشور نیاز به واردات این دارو ندارد.

نگاه سوداگرانه و سودگرایانه در فعالیت اقتصادی نداریم

تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه در حوزه فعالیت اقتصادی نگاه سوداگرانه و سودگرایانه نداریم و نگاه ما به خودکفایی کشور و تحقق اقتصاد مقاومتی است، گفت: در حوزه کشاورزی کشور برای دانه‌های روغنی به واردات احتیاج دارد، به همین دلیل به این مسئله ورود کردیم، زمین و بذر در اختیار کشاورزان قرار دادیم و با مدیریت،  نظارت و در اختیار گذاشتن دانش و تجربیات خود، به کشاورزان کمک می‌کنیم تا زمینه تولید داخلی برای آن‌ها فراهم شود؛ در فروش نیز به کشاورزان کمک خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه اهل واردات نیستیم، زیرا به تولید داخل ضربه می‌زند و این را حرام می‌دانیم مگر مواد اولیه مورد نیاز، اظهار کرد: بنای بر گسترش شرکت‌های دانش بنیان داریم؛ نه اینکه شرکت به‌وجود بیاوریم؛ از جوانان خوش‌فکر و خلاق در حد امکانات و توان خود حمایت می‌کنیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین مروی گفت: یکی از منابع و موقوفات آستان زمین است. ما نباید در این امرخام فروشی کنیم. اگر زمین‌ها نیاز به فروش دارد باید به بهره‌وری برسانیم و ساخت‌وسازی مناسب فرهنگ امام رضا(ع) روی آن‌ها انجام دهیم وسپس به فروش برسانیم و به جای آن زمین‌های دیگری نیز تامین کنیم.

وی تصریح کرد: تا دنیا وجود دارد حرم امام رضا(ع) نیز وجود خواهد داشت که باید اداره شود و به گونه‌ای هزینه کنیم که سرمایه‌های حرم مطهر تمام نشود و منابع پایدارش برای همیشه باشد؛ البته کار سختی است و کارشناسان اقتصادی متعددی بر روی آن کار می‌کنند. هزینه‌های حرم مطهر واقعا گزاف است و باید بتوانیم تامین کنیم.

تولیت آستان قدس رضوی اظهار کرد: واقعا شرمنده مردم و زائران عزیز هستیم؛ بنده خودم اعتقاد دارم این زائران عزیز مهمانان حضرت هستند. اگر کسی به خانه کریمی به عنوان مهمان وارد شود پذیرایی نمی‌شود؟ قطعا می‌شود؛ هم معنوی و هم مادی. شرمندگی ما از این جهت است که نمی‌توانیم پاسخگو باشیم. همه هزینه‌ها ما از موقوفات و نذورات است. برخی نذورات خاص داریم که ویژه مهمانسرا است و نمی‌توانیم جای دیگری هزینه کنیم اما موقوفات ما آن قدر نیست که بتوانیم سالی یک بار زائر محترم از غذای حضرت بهره‌مند شود.

وی بیان کرد: از ۳۰ میلیون زائر در مشهد فقط یک سی‌ام از غذای حضرت برخوردار می‌شوند، زیرا امکانات نداریم. اگر نذورات و امکانات بیشتر شود قطعا آنرا دو یا سه برابر می‌کنیم؛ دوست داریم هر زائری که می‌آید هر روز مهمان حضرت شود؛ سعی کردیم به شکلی جبران کنیم. اگر وقف در این حوزه بیشتر شود حتما نذورات و امکانات را چندبرابر کرده و گزارش در این زمینه را به مردم خواهیم داد.

تولیت آستان قدس رضوی بیان کرد: چهار چایخانه تدارک دیده‌ایم؛ زائر ممکن است خسته باشد؛ غذا هم گیرش نیامده و بهتر است تبرکی داشته باشد؛ این نیز در راستای زیارت است؛ فقر و نیاز نیست که زائر سراغ غذای حضرت می‌آید؛ سه مورد از این چایخانه‌ها بهره‌برداری شده و مورد چهارم نیز در مسیر مکان‌یابی است تا در چهارگوشه حرم رضوی این چایخانه‌ها را داشته باشیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین مروی ادامه داد: حقیقتا وظیفه و هویت خود را به این می‌دانیم که به زائر خدمت و تسهیل زیارت کرده و تکریم زائر را حفظ کنیم؛ درصدی موفق بوده و در بخشی هم موفق نبوده‌ایم. زائر می‌گوید در فرودگاه گیت هست و محترمانه عبور می‌کنیم، اما در اینجا جواب نمی‌دهد. در فرودگاه هر فلزی را باید تخلیه کرد. اینجا بخواهیم این کار را بکنیم صف کیلومتری ایجاد می‌شود و گیت‌هایی که بتواند این وضعیت را پاسخ دهد هنوز شکل نگرفته؛ با وزارت دفاع و شرکت‌های دانش بنیان صحبت کرده‌ایم تا امنیت زائران را تامین کرده و تسهیل زیارت داشته باشیم و دنبال این مسئله هستیم و هزینه‌های ازم در نظر گرفته شده است، اما هنوز محقق نشده است.

وی با اشاره به اقدامات فرهنگی در آستان قدس رضوی اظهار داشت: در حوزه فرهنگ ما به لحاظ زیرساختی امکانات خوبی داریم و البته هیئتی را نیز مشخص کرده‌ایم تا برای ۲۰ یا ۵۰ سال آینده تحقیق کنند. اینکه بتوانیم حداکثر بهره‌وری داشته باشیم مهم است. رواق و صحن‌های جدید در دست بررسی است. پیشنهادی شده که پشت بام‌ها تبدیل به صحن شود؛ خیلی زیباس، اما اینکه زیرساخت‌ها و سازه این امکان را فراهم می‌کند یا خیر باید کارشناسی شود و حداکثر بهره‌وری صورت گیرد. ثقل کار ما فرهنگی است و مطابق فرموده حضرت باید علوم ائمه را آموخت و محاسن کلام را برای مردم تبیین کرد. از گذشته کار فرهنگی  بوده و زحمات زیادی کشیده شده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین مروی بیان کرد: در قضایای کرونا در اشاعه فرهنگ رضوی و زیارت متعالی از فضای مجازی بهره گرفتیم. همان زیارتی که در لسان معصومین به عنوان زیارت بامعرفت وارد شده است. درصدد ایجاد کتابخانه‌ها در رواق‌های حرم منور هستیم. کتابخانه آستان قدس در کشور و در دنیا بی نظیر است و در جهان درب‌های این کتابخانه از طریق فضای مجازی باز شده است.

تولیت آستان قدس رضوی گفت: برنامه بی‌نهایت مؤسسه جوانان آستان قدس ۵۰ هزار جوان و نوجوان را هدف قرار داده که سؤالات و شبهات آنان را پاسخ می‌دهد. کتاب در اختیار مردم می‌گذارد و تخفیف‌هایی نیز لحاظ شده است و حوزه ترجمه قرآن و مفاتیح قصد داریم کارهای جدیدی انجام دهیم.

تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به محرومیت زدایی در آستان قدس رضوی اظهار داشت: آنچه که وظیفه ماست و رهبر معظم انقلاب برای ما تبیین فرموده‌اند؛ سه مسئله است که شامل محرومان و احسان‌جویان مجاور یا مشهدی‌ها؛ محرومان و نیازمندان زائر و سوم در مناطقی که موقوفه داریم بخشی از درآمد موقوفه را که با وقف‌نامه تطبیق دارد خرج احسان پذیران آن منطقه کنیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین مروی گفت: ما با کمال دقت و وسواس این کار را صورت می‌دهیم. نیازمندان و احسان جویان مجاور را غفلت نکرده‌ایم. گزارش‌ها در این حوزه کم است. در کرونا یک میلیون بسته ۵۰۰ هزار تومانی معیشتی در نظر گرفته شد و در قضیه سیل هم کمک مقطعی و دائم با ایجاد اشتغال داشتیم. کرونا شرایط استثنایی بود، اما بیشتر دنبال این هستیم که نیازمندان را خودکفا کرده، کار، سرمایه و شغل برای آن‌ها کنیم. از طریق دام و دامداری کارهای خوبی صورت گرفته و برنامه رسیدگی به نیازمندان ما بیشتر شده و البته امکانات ما در حدی نیست که احسان پذیران مشهد را بی‌نیاز کنیم؛ این را اولویت، وظیفه دینی و انسانی خود می‌دانیم.

وی گفت: آستان قدس سازمانی شفاف، پاسخگو، عملکرد و برنامه ما مشخص است. البته هنوز بخشی دیگر باید وارد حوزه شفافیت شود؛ معتقدیم شفافیت اعتماد مردم به آستان را بیشتر می‌کند و به سود آستان است، زیرا آستان قدس مجموعه‌ای مردمی است که مردم هزینه‌هایش را می‌پردازند و ما کارگزار مردم هستیم و باید بدانند با نذورات چه می‌کنیم.

تولیت آستان قدس رضوی تصریح کرد: ما در حکم رهبر معظم انقلاب به بنده همکاری با دستگاه‌های دولتی را داریم. ما دولتی و در مقابل دولت نیز نیستیم؛ اگر احتیاجی باشد همکاری می‌کنیم و قرارداد می‌بندیم. در سیستان ۳۲۰ هکتار قرارداد بستیم و زمین‌ها را آبیاری کردیم. همکاری خوبی با دولت در جهت منافع کشور به نفع مردم داریم.

براساس گزارش روابط عمومی آستان قدس رضوی، حجت‌الاسلام والمسلمین مروی ابراز کرد: در سال گذشته برنامه‌ریزی‌هایی انجام شد که حاشیه شهر که مسئله‌اش مختص مشهد نیست و برخی از  مسائل حل شد . ۳۰ هکتار زمین آستان قدس را در یک قلم تحویل دادیم و گفتیم دستگاه‌ها بیایند خانه بسازند و این طبق نظر افراد قدیمی در آستان قدس سابقه نداشته است، اما برای محرومان این کار را می‌کنیم.

وی تصریح کرد: ائمه اطهار زنده هستند و به اذن الهی پاسخ می‌دهند و اجابت می‌کنند. خداوند ائمه را برای سعادت بشر فرستاده است. برای سعادت اخروی نیاز به این بزرگان داریم و باید عاقبت بخیری و سعادت را از این بزرگان بخواهیم و بدانیم امامان مظهر وجود و رافت الهی هستند. هیچکس از اینجا نومید بازنمی‌گردد.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

اعلام حریق آریاک

ظروف یکبارمصرف گیاهی

اهنگ و فال هوش مصنوعی

تجهیزات آتش نشانی ساختمان

خرید صندلی پزشکی

خرید عمده لباس

مبل راحتی

آراد برندینگ

ناهار خوری

خريد بک لينک

تعمیر جک پارکینگ

خرید هدایای تبلیغاتی خلاقانه

پراپ

امداد خودرو همدان

صیغه نامه با مهر برجسته تهران

صندلی اداری

زيرنويس

معاینات دوره ای

چوب پلاست

زغال کک شو

لایک اینستا

سازمان امور مالیاتی

رسانه حرف تو - مقایسه و اشتراک تجربه خرید

بهترین تلویزیون سونی/سونی x80l

خرید رپورتاژ آگهی دائمی

محدوده خبر

کلیک نیوز

تالک نیوز

پویشگر خبر

تارگت نیوز

نیوز آیس

نمانیان

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح  

خبر فاخر خبر آبی نیوز ست موج نیوز خبر سیگنال اطلاعیه نیوز تلگرا نیوز نیوز آفتاب نیوز شر نیوز استار خبر اول نيو نيوز 1 خبر رسان نیوز یکتا نیوز گپ مجود نیوز خبر یک خبر آخر اخبار روز الماس نیوز سمندر نیوز قلب نیوز ورد نیوز فالو نیوز خبر نسیم  اخبار دی خبر راسخ تالک نیوز نیوز آیس خبر ساعت نیوز آرشیو رستگار نیوز ایستگاه خبری آلتیمت نیوز جاست نیوز خبر تاد مرجع نیوز پین خبر تارگت نیوز یگانه نیوز آشکار نیوز مجیک نیوز خبر زنده ادیتیون نیوز نیوز تایم پست نیوز مستند نیوز نمایان نت ورک نیوز سافر نیوز روزن نیوز اعلان نیوز ریویو نیوز مختصر نیوز سنتر نیوز نیوز کانال نوین نیوز نیوز زندگی اینتر نیوز کارشناس نیوز لند نیوز نیوز سایت مشاوره نیوز خبر حرفه ای پیج نیوز آکادمی نیوز آژانس خبری نیوز آنتن روبی نیوز جامعه خبر خبرفوری کیمیا خبر درگاه نیوز هیت نیوز تایپیک نیوز پیکسو نیوز امپر نیوز دیگر نیوز نیوز سوئیچ نیوز بیزنس جهانی نیوز غول نیوز لوکس نیوز در باره خبر مخاطب نیوز مربوط نیوز اولین نیوز کال نیوز قالب نیوز خود نیوز خواندن نیوز مردم نیوز قدرت نیوز حال نیوز سفر نیوز کلیک نیوز اسکای وان روشن نیوز ایلان نیوز اینو نیوز ایده نیوز یو تایپ نیوز مسیر نیوز نیوز میدو  دیناز نیوز گیت نیوز جعبه نیوز ویکی نیوز جرقه نیوز نیوز توری چشم انداز نیوز دون نیوز مفهوم نیوز خبر سازنده گرم نیوز عمومی نیوز جریان خبر کنترل نیوز جویا خبر نیوز مگا الگوریتم نیوز استاندارد نیوز محدوده خبر نقطه نیوز تماشاگر نیوز پویشگر خبر اطلس نیوز ساید خبر عرشه نیوز به روز نیوز حالا نیوز کلبه نیوز به علاوه نیوز طومار نیوز روزنامه نگاری صبح نیوز اسکن خبر نخست نیوز هسته خبر تمرکز نیوز گروه خبری فعال نیوز آینده نیوز واقعی نیوز فانوس خبر